Nasze projekty

Kolejny kościół w Turcji zamieniono na meczet

Po przekształceniu 56 lat temu w muzeum i po pracach konserwatorskich podjętych przez Generalną Dyrekcję Zabytków, grecki kościół prawosławny Hagia Sophia w Andrinopolu, obecnie Edirne został otwarty jako meczet (Cami-i Şerifi) i będzie od tej pory służył muzułmanom. Otwarto go w Wigilię Bożego Narodzenia.

fot. Prof. Dr. Ali Erbaş/Twitter.com

To już trzeci kościół Hagia Sophia, który został przekształcony w ten sposób. Tak było wcześniej w przypadku kościołów Hagia Sophia w Trebizondzie i Konstantynopolu, a także historycznego klasztoru Najświętszego Zbawiciela w Chora, również w Konstantynopolu. W inauguracji wziął udział Ali Erbaş, Minister Spraw Religijnych Turcji, bliski współpracownik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana.

Po odmówieniu modlitwy Ali Erbaş przeciął symboliczną taśmę i przystąpił do otwierania budynku. „Meczet ponownie będzie służył społeczeństwu po 56 latach. Niech Wszechmogący Allah wysłucha modlitw naszych minaretów. Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy współpracowali przy odbudowie” – stwierdził Ali Erbaş na portalach społecznościowych.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę