Nasze projekty

„Katedra Notre-Dame zostanie odbudowana”

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w nocy, podczas akcji gaśniczej, odbudowę spalonej w poniedziałek katedry Notre-Dame w Paryżu. Strażacy ukończyli akcję gaśniczą ok. godz. 4 nad ranem we wtorek 16 kwietnia, po 9 godzinach walki z żywiołem.

Jak podaje portal BBC kilkoro spośród 500 uczestniczących w akcji strażaków przypłaciło akcję gaśniczą w katedrze poważnymi obrażeniami. Nikt jednak nie zginął wskutek tego gwałtownego pożaru. Strażacy ciągle jednak pracują na miejscu, chłodząc ocalałe mury wodą, aby całkowicie wykluczyć ryzyko ponownego pojawienia się ognia.

Ogień na remontowanej iglicy zabytkowej katedry pojawił się w poniedziałek 15 kwietnia ok godz. 18:50. Od momentu zgłoszenia rozpoczęła się wielogodzinna akcja gaśnicza, jednak płomienie udało się opanować strażakom dopiero ok. godz. 3 nad ranem. Ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że po godzinie od wybuchu pożaru zawaliła się zabytkowa iglica, zaś wkrótce potem również dach zabytkowej katedry. Udało się jednak ocalić przed zawaleniem główną konstrukcję budynku, w tym obie północne wieże najbardziej rozpoznawane w kształcie tego zabytku.

Już po wybuchu pożaru udało się wynieść z płonącej Notre-Dame wiele zabytkowych dzieł sztuki oraz pamiątek, w tym jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa czyli koronę cierniową Jezusa Chrystusa. Osobiście wyniósł ją z kościoła ks. Fournier, kapelan paryskich strażaków, który przybył wraz z pierwszą ekipą na miejsce zdarzenia.

Reklama
Reklama

Choć naukowcy nie są w stanie udowodnić, że faktycznie znajdowała się na głowie Pana Jezusa, to potwierdzili, że relikwia pochodzi z Jerozolimy i jest datowana w przybliżeniu na czas męki i śmierci Zbawiciela. Od XIII w. była przechowywana w specjalnie zbudowanej kaplicy Sainte-Chappelle.

Na zwołanej w nocy konferencji prasowej nieopodal palącej się kadetry prezydent Francji zapowiedział, że zostanie ona odbudowana. Ideę natychmiast podchwycił jeden z najbogatszych Francuzów miliarder François-Henri Pinault – właściciel m.in. takich modowych marek jak Gucci oraz Yves Saint Laurent. Ogłosił, że przeznacza 100 mln EUR na rzecz odbudowany Notre-Dame.

ad, BBC/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite