Nasze projekty

Kard. Zuppi zakończył wizytę w Kijowie. „Wyraził solidarność papieża z narodem ukraińskim”

Kard. Matteo Zuppi, wysłannik papieża Franciszka we wtorek 6 czerwca zakończył "swoją krótką, ale intensywną wizytę w Kijowie". Zarówno Stolica Apostolska, jak i strona ukraińska wydały w tej sprawie komunikaty.

fot. Francesco Pierantoni/Creative Commons Attribution /commons.wikimedia.org

We wtorek 6 czerwca Jego Eminencja kard. Matteo Zuppi, wysłannik papieża Franciszka, zakończył swoją krótką, ale intensywną wizytę w Kijowie w towarzystwie urzędnika Sekretariatu Stanu, podczas której miał również okazję zatrzymać się na modlitwie w starożytnym Soborze Sofijskim – czytamy w komunikacie wydanym przez Stolicę Apostolską.

Na zakończenie swojej misji kardynał Zupii serdecznie podziękował władzom cywilnym za odbyte spotkania, zwłaszcza to z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wyniki tych rozmów, podobnie jak te z przedstawicielami religii, a także bezpośrednie doświadczenie potwornego cierpienia narodu ukraińskiego z powodu trwającej wojny, zostaną przedstawione Ojcu Świętemu i niewątpliwie będą przydatne w ocenie kroków, które należy kontynuować zarówno na poziomie humanitarnym, jak i w poszukiwaniu dróg do sprawiedliwego i trwałego pokoju – czytamy w watykańskim komunikacie.

Komunikat po spotkaniu wydała także strona ukraińska. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski w dzisiejszej rozmowie ze specjalnym wysłannikiem Watykanu, kardynałem Matteo Zuppim podkreślił, że ponieważ wojna toczy się na terytorium Ukrainy, to osiągniecie pokoju jest możliwe jedynie w ramach realizacji ukraińskiej formuły pokojowej – czytamy na stronach prezydenta Ukrainy.

Reklama

W komunikacie podkreślono, że szef państwa i specjalny przedstawiciel papieża Franciszka omówili sytuację na Ukrainie i współpracę humanitarną między Ukrainą a Stolicą Apostolską – w ramach realizacji ukraińskiej formuły pokojowej. Wolodymyr Zełensky podkreślił, że Rosja nadal popełnia straszliwe zbrodnie wojenne przeciwko Ukrainie, z których ostatnią było zniszczenie zapory wodnej w Nowej Kachowce. Ta zbrodnia niesie ze sobą ogromne zagrożenia i będzie miała katastrofalne skutki dla życia ludzi i środowiska – zauważył prezydent. Zwrócił uwagę, że zawieszenie broni i zamrożenie konfliktu nie doprowadzi do ustanowienia pokoju. Nieprzyjaciel wykorzysta przerwę w działaniach do wzmocnienia swoich możliwości i dalszej ofensywy, do nowej fali zbrodni i terroru. Rosja musi wycofać wszystkie swoje wojska z terytorium Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach – stwierdził Wołodymyr Zełenski.

CZYTAJ: Kard. Zuppi spotkał się z prezydentem Zełenskim

„Projekt osiągnięcia pokoju może być tylko ukraiński”

Prezydent Ukrainy podkreślił, że tylko wspólne wysiłki, izolacja dyplomatyczna i presja na Rosję mogą wpłynąć na agresora i doprowadzić do sprawiedliwego pokoju na ukraińskiej ziemi.

Reklama

Wołodymyr Zełenski i kardynał Matteo Zuppi omówili szczegółowo realizację ukraińskiej formuły pokojowej i potrzebę zaangażowania jak najszerszego grona krajów, zwłaszcza Południa, w Globalny Szczyt Pokoju. Szef ukraińskiego państwa zaprosił Stolicę Apostolską do wniesienia wkładu w realizację ukraińskiego planu pokojowego: Z zadowoleniem przyjmujemy gotowość innych państw i partnerów do znalezienia dróg do pokoju, ale ponieważ wojna toczy się na terytorium Ukrainy, projekt osiągnięcia pokoju może być tylko ukraiński – stwierdził.

Prezydent zauważył, że Stolica Apostolska może aktywnie przyczynić się do uwolnienia ukraińskich więźniów, powrotu deportowanych dzieci i przywrócenia sprawiedliwości. Ze swojej strony kardynał Zuppi wyraził solidarność papieża Franciszka z narodem ukraińskim i zapewnił go o gotowości Stolicy Apostolskiej do włączenia się w poszukiwanie sposobów realizacji wspomnianych inicjatyw humanitarnych.

Kard. Matteo Zuppi wręczył Wołodymyrowi Zełenskiemu list od papieża Franciszka – informuje strona prezydenta Ukrainy.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Wysłannik papieża pojechał do Buczy. „To cierpienie dla całego cywilizowanego świata”

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę