Nasze projekty

Kangemi ćwiczy okrzyki powitalne dla papieża

Kenia czeka na wizytę papieża Franciszka. We wtorek, na dzień przed przyjazdem Ojca Świętego stacja radiowa Capital FM poinformowała, że w slumsach Kangemi w Nairobi ćwiczono okrzyki powitalne. "Papież postanowił nie spotykać się w katedrze, ale w kościele ubogich" - powiedział ks. Bob White, proboszcz prowadzonej przez jezuitów parafii na terenie Kangemi.

Dziennik „Daily Nation” informuje o gniewie i napiętej atmosferze w slumsach Nairobi. „W związku z wizytą jednego człowieka zostaliśmy zmuszeni do rozbiórki naszych sklepów” – to słowa jednego z właścicieli w Kangemi. Gazeta przeprowadziła sondę na temat jakie tematy w swoich wystąpieniach papież powinien koniecznie poruszyć: 49 proc. powiedziało, że pokojową koegzystencję, 39 proc., dobrych rządów, 14 proc. problem wzrostu niemoralności i 11 proc. społecznej sprawiedliwości.

Niektóre media zwracają uwagę, że cieniem na papieskiej wizycie kładą się ostatnie zamachy islamskich fundamentalistów w Paryżu oraz w stolicy Mali Bamako w Mali. Chociaż w Kenii nie ma szczególnych zagrożeń terrorystycznymi atakami to przypomina się o masakrze, jakiej 2 kwietnia dopuścili się islamiści somalijscy z ugrupowania al-Shabab, mordując 148 studentów chrześcijańskich w mieście Garissa na wschodzie tego kraju, przy granicy z Somalią. Stacja „Citizen TV” poinformowała, że Franciszek jak zwykle zrezygnował z poruszania się po Nairobi pancernym samochodem

Media w Ugandzie na trzy dni przed przyjazdem Franciszka piszą o „mani papieskiej” „. Gazeta „New Vision” zwraca uwagę, że ulice stolicy Kampalii zostały oplakatowane wizerunkami Franciszka wraz z materiałami przed wyborami prezydenckimi jakie będą miały miejsce w tym kraju w lutym 2016 r. Dziennik „Daily Monitor” wydał z okazji papieskiej wizyty specjalny magazyn poświęcony papieżowi. „Międzynarodowa uwaga jest dobrą reklamą dla Ugandy” – napisał wydawca magazynu Tony Glencross.

W Republice Środkowoafrykańskiej, trzeciego kraju, który odwiedzi papież, internetowy magazyn „Journal de Bangui” napisał, że ” Ludowy Front Odrodzenia Afryki Środkowej” (PRGF) wita papieża a jego wizytę traktuje jako szansę dla „pokoju, jedności społecznej, miłości i przebaczenia”. PRGF jest jednym z pięciu ugrupowań rebelianckich koalicji Séléka, które w marcu 2013 dokonały zamachu stanu. Później doszło do konflikt u pomiędzy rywalizującymi ze sobą rebeliantami. „Wzywamy innych muzułmanów Afryki Środkowej aby okazali swoją gościnność” – magazyn cytuje słowa politycznego lidera PRGF, Moustapha Sabone.

W ramach pierwszej wizyty apostolskiej na kontynencie afrykańskim Franciszek odwiedzi trzy kraje: Kenię (25-27 listopada), Ugandę (27-29 listopada) i Republikę Środkowoafrykańską (29-30 listopada). Po bł. Pawle VI, św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI będzie czwartym papieżem, który pojedzie Czarny Kontynent.


tom (KAI) / Nairobi

Reklama

plaster grafika promująca

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite