Nasze projekty

Jakie kraje najczęściej odwiedzali papieże we współczesnej historii?

Do czasu wizyty papieża Franciszka w Marsylii we Francji Polska jest krajem, który przyjmował papieża najwięcej razy, w sumie jedenaście. Jednak w piątek 22 września, kiedy papież Franciszek postawi stopę w Marsylii, Francja zrówna się w tym rankingu z Polską.

fot. Jeffrey Bruno / Flickr Angie; Menes/Cathopic; Levan Ramishvili / Flickr

Do tej pory Polska była krajem, który przyjmował papieża najwięcej razy. W sumie jedenaście razy: Jan Paweł II był dziewięć razy, Benedykt XVI raz i Franciszek raz. Jednak 22 września to się zmieni i Francja zrówna się w tym rankingu z Polską.

W ostatnich dziesięcioleciach, od 1980 r., trzech papieży postawiło stopę na terytorium Francji, w tym na wyspie Reunion (Ocean Indyjski), która jest departamentem zamorskim „fille aînée de l’Église” – „najstarszej córki Kościoła”.

Dziewięć podróży zagranicznych Pawła VI, 104. Jana Pawła II, 24. Benedykta XVI i 43. Franciszka mieszczą się w definicji „zagranicznych podróży papieży w epoce współczesnej” i do tej pory jest ich w sumie – 180. Pierwszą z nich była pielgrzymka papieża Pawła VI do Ziemi Świętej podczas Soboru Watykańskiego II w 1964 r. Punktem wyjścia dla statystyki dotyczącej czasów współczesnych jest historia papieża Piusa VII (Barnabas Niccolò Maria Luigi Chiaramonti, papież w latach 1800-1823), który został przymusowo wygnany do Fontainebleau (czerwiec 1812 r.) przez Napoleona I i zmarł w Watykanie wkrótce po powrocie do Rzymu.

Reklama

ZOBACZ: Franciszek jedzie do Marsylii. To pierwsza od 500 lat wizyta papieża w tym mieście

Wracając ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie do Rzymu papież Franciszek powiedział: „Pojechałem do Strasburga, pojadę do Marsylii, ale nie do Francji… [żartobliwym tonem] Jest pewien problem, który mnie niepokoi, a mianowicie problem rejonu Morza Śródziemnego. Dlatego jadę do Francji. Wykorzystywanie migrantów jest przestępstwem”.

Udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich, Msza św. na stadionie, prywatne spotkania z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomicznej – to główne wydarzenia, w których weźmie udział papież podczas wizyty w Marsylii. Franciszek spotka się także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę