Nasze projekty

Jak bawił się mały Jezus? Odnaleziono najstarszy manuskrypt Ewangelii o dzieciństwie Chrystusa

Papirolodzy odnaleźli i rozszyfrowali fragment manuskryptu Ewangelii Dzieciństwa według Tomasza, która opisuje dziecięce lata Jezusa. Tekst jest zaliczany do tzw. apokryfów Nowego Testamentu. Rękopis jest datowany na IV-V wiek.

fot.freepik

Choć apokryfy nie zaliczają się do oficjalnego tekstu Pisma Świętego to w starożytności i średniowieczu były bardzo popularne. Fragment, który został właśnie odnaleziony w Bibliotece Państwowej i Uniwersyteckiej Carla von Ossietzky’ego w Hamburgu przez kilkadiesiąt lat leżał po prostu nie zauważony. Odkrycia dokonali papirusolodzy Lajos Berkes z Instytutu Berlińskiego i jego kolega Gabriel Nocchi Macedo z Uniwersytetu w Liège w Belgii. 

Jest niezwykle interesujący dla badań – mówi Lajos Berkes z Instytutu Berlińskiego. Z jednej strony dlatego, że udało nam się datować go na IV-V wiek, co czyni go najwcześniejszym znanym egzemplarzem. Z drugiej strony, ponieważ udało nam się uzyskać nowy wgląd w przekaz tekstu – dodaje naukowiec.

Apokryf spisano prawdopodobnie po raz pierwszy w II wieku naszej ery. Odkrycie potwierdza, że Ewangelia Dzieciństwa według Tomasza została pierwotnie napisana w języku greckim. Fragment o wymiarach około 11 na 5 centymetrów zawiera pozostałości 13 linii greckich liter, po około 10 liter w linii, i pochodzi z późnoantycznego Egiptu.

Reklama

KAI, jk/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę