Nasze projekty

Irlandzkie władze decydują, które sakramenty sprawować w kościołach. „Łamanie wolności kultu”

Od miesięcy władze irlandzkie utrzymują zakaz sprawowania w kościołach pierwszej komunii oraz bierzmowania. Obostrzenia związane z pandemią miały zostać zniesione na początku lipca, jednak rząd przedłużył je bez konsultacji z Kościołem.

fot. Exe Lobaiza/ Cathopic

Przedłużenie obostrzeń przez władze w Dublinie wywołało oburzenie miejscowych katolików, dla których to decyzja niezrozumiała, zwłaszcza, że w świątyniach są przestrzegane zasady sanitarne, a liczba wiernych podczas mszy (wznowionych 10 maja) zależy od wielkości kościoła. Główny irlandzki epidemiolog potwierdził, że nie są to miejsca stanowiące większe zagrożenia niż np. sklepy.

Władze zakazują sprawowania niektórych sakramentów. Jaki jest powód?

Nikt nie skonsultował tej decyzji z przedstawicielami Kościoła, co prymas Irlandii nazwał rażącym brakiem szacunku. Abp Eamon Martin stwierdził, że można zakazywać sprawowania niektórych sakramentów tylko dlatego, że organizowane są po nich uroczystości rodzinne – taki powód podały władze. Biskup wskazał, że zadaniem rządu jest wyegzekwowanie obowiązujących zasad sanitarnych dotyczących spotkań, a nie anulowanie ich przez zakaz sprawowania sakramentów.

Bp Tom Denihan określił decyzję rządu, jako polityczną oraz zwrócił uwagę, że w Irlandii narasta coraz bardziej antykatolicka atmosfera. Nie może być tak, że to politycy decydują o tym, kiedy i jakie sakramenty można sprawować w kościołach. Takie postępowanie jest jawnym łamaniem wolności kultu – podkreślił ordynariusz Meath. Przypomniał jednocześnie, że w sąsiedniej Irlandii Północnej już od kilku miesięcy można sprawować wszystkie sakramenty, dlatego decyzja władz w Dublinie zdaje się mieć „wyraźnie antykatolicki charakter”.

Reklama
Reklama

W kontekście obecnej sytuacji przypomniano, że irlandzcy katolicy przeżyli już w swojej historii prześladowania, które dotyczyły m.in. zakazu sprawowania w tym kraju Eucharystii. Kapłani przynosili wiernym komunię w tajemnicy, a msze sprawowali na tzw. kamieniach mszalnych, które do dziś świadczą o tej bolesnej karcie w historii tamtejszego Kościoła.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę