Nasze projekty

Irak: arcybiskup dementuje informację o wysadzeniu kościoła w Mosulu

Katolicko-chaldejski arcybiskup Mosulu zdementował informację, że terroryści Państwa Islamskiego (ISIS) w minionym tygodniu wysadzili w powietrze kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Mosulu

"Także informacja o zamordowaniu tam kapłana nie odpowiada faktom" – wyjaśnił w rozmowie z katolicką agencją "Asianews" abp Emil Shimoun Nona.

 

O tym, że rzekomo 2 lutego w Mosulu wysadzono w powietrze kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, największą i najstarszą chaldejsko-katolicką świątynię w Iraku, agencja poinformowała w zeszłym tygodniu, powołując się na irackie siły bezpieczeństwa działające w rejonie Niniwy. Do okupowanego od ponad pół roku przez terrorystów Państwa Islamskiego Mosulu nie można dotrzeć z jakąkolwiek pomocą humanitarną. Nie jest on także dostępny dla mediów, stąd niezwykle trudno otrzymać stamtąd pewne i wiarygodne informacje.

Reklama

Jak informuje Kościół chaldejski, z miasta i regionu Mosulu już dawno uciekli wszyscy chrześcijanie. W ostatnich miesiącach abp Nona, jak się wyraził, sprawował opiekę nad swoją archidiecezją "z samochodu". Przed kilkoma dniami arcybiskup, na prośbę papieża, opuścił Irak i objął arcybiskupstwo w Australii. Jego poprzednik, abp Paulos Faraj Rahho, został w 2008 r. uprowadzony i zamordowany przez islamskich ekstremistów.


tom (KAI) / Bagdad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę