Nasze projekty

Francja: pomnik Jana Pawła II zostanie usunięty

Pomnik Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii na zachodzie Francji ma zostać usunięty w ciągu pół roku. Taka jest decyzja sądu w Rennes

W decyzji zaznaczono, że obecność pomnika w miejscu publicznym jest sprzeczna z laickimi zasadami Republiki Francuskiej i z przyjętym w 1905 roku prawem o rozdziale państwa od Kościoła. Pomnik został wzniesiony po śmierci papieża-Polaka w 2006 roku. Już wtedy wzbudzał zastrzeżenia strażników świeckiego charakteru państwa francuskiego, gdyż na umieszczenie na jego cokole słów "Nie lękajcie się" przeznaczono pieniądze z kasy publicznej.

We wczorajszej decyzji sądu, o której piszą lokalne media, zaznaczono, że nie chodzi o samą postać Jana Pawła II, lecz o to, że jest on wkomponowany w łuk, nad którym umieszczono ogromny krzyż – a ten, jako symbol chrześcijański, nie może znajdować się w miejscu publicznym.

Sprawa pomnika od 10 lat wzbudza polemiki, drażniąc działaczy Federacji Wolnomyślicieli, która wraz z dwoma mieszkańcami miasteczka wniosła sprawę do sądu w Rennes. W zeszłym roku to laickie stowarzyszenie doprowadziło do likwidacji kilkudziesięciu szopek bożonarodzeniowych w miejscach publicznych w Bretanii i w najbardziej katolickim regionie Francji w Wandei – też w ramach walki o laicki charakter Republiki.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marwk Brzeziński/Paryż/dabr

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę