Nasze projekty

Franciszek przybył na Mauritius

Franciszek przybył na Mauritius. Po ponad dwugodzinnym locie Boeing 737-800 linii Air Madagascar z papieżem na pokładzie wylądował o godz. 8.23 czasu polskiego na międzynarodowym lotnisku stolicy Mauritiusa, Port-Louis. Hasłem trwającej zaledwie 9 godz. pielgrzymki są słowa: "Pielgrzym pokoju".

U stóp samolotu papieża powitał premier rządu Pravind Jugnauth. Dzieci wręczyły papieżowi bukiet kwiatów. Po wysłuchaniu hymnów Watykanu i Mauritiusa Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz i z duchowieństwem maurytyjskim z biskupem Port-Louis kard. Maurice Piat`em na czele.

Papieżowi towarzyszą m.in. kardynałowie: Pietro Parolin – sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i Angelo Becciu – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz abp Paul Richard Gallagher – sekretarz w Sekretariacie Stanu ds. stosunków z państwami.

Z lotniska Ojciec Święty udał się, witany entuzjastycznie przez tysiące Maurytyjczyków na ulicach miasta, pod pomnik Maryi Królowej Pokoju, gdzie odprawi Mszę św. W tym samym miejscu w 1989 r. Eucharystię sprawował Jan Paweł II. Spodziewanych jest na niej ok. 100 tys. osób, wśród nich nie tylko mieszkańcy Mauritiusa, ale także reprezentanci innych wysp archipelagu Maskarenów należących do maurytyjskiego państwa. Swój udział zapowiedziało m.in. trzech kardynałów, ośmiu biskupów i 103 kapłanów. Eucharystię uświetni śpiew 200-osobowego chóru. W organizację papieskiej wizyty zaangażowanych jest ponad 2,5 tys. wolontariuszy.

Reklama

Po obiedzie z biskupami Konferencji Episkopatów Oceanu Indyjskiego (CEDOI) Franciszek odwiedzi maurytiańskie sanktuarium im. bł. o. Jakuba Lavala. Następnie w Pałacu Prezydenckim spotka się z pełniącym obowiązki prezydenta kraju Barlenem Vyapoorym i premierem Pravindem Jugnauthem. Potem zaś z mieszkańcami i korpusem dyplomatycznym, po czym odbędzie się ceremonia pożegnalna, a papież powróci samolotem do Antananarywy, gdzie przenocuje. Następnego dnia odleci do Rzymu.

Franciszek odwiedza wyspę w 30 lat po swoim poprzedniku św. Janie Pawle II, który w październiku 1989 r., śladami patrona swego pontyfikatu bł. o. Jakuba Lavala przybył na Mauritius. Nazywał „apostoła wyspy” patronem swego pontyfikatu, gdyż był on pierwszym błogosławionym wyniesionym na ołtarze przez papieża Polaka po jego wyborze na Stolicę Piotrową. Trzydniowa wizyta stanowiła zakończenie 44. podróży apostolskiej, w trakcie której papież odwiedził też Koreę Południową i Indonezję. Podczas spotkania z władzami państwowymi i zwierzchnikami innych religii, a także w wystąpieniu do młodzieży papież powiedział, że powołaniem mieszkańców wyspy jest pokojowe współistnienie różnych ras i religii. Drugim ważnym tematem nauczania na Mauritiusie była rodzina. W czasie Mszy św. w Port Louis Jan Paweł II chwalił mieszkańców wyspy za utrzymywanie trwałych więzi rodzinnych. Przywołał wtedy postać bł. o. Lavala, który mieszkańców Mauritiusa nazywał „swoimi dziećmi”.

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę