Nasze projekty

Franciszek już w Marsylii!

Samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie dokładnie o godzinie 16.03 wylądował w Marsylii. Jego 44. podróż zagraniczna potrwa dwa dni i ma związek z udziałem w sesji końcowej „Spotkań Śródziemnomorskich”.

fot. vatican news/youtube.com (print screen)

Samolot z papieżem na pokładzie wylądował kilka minut po 16.00 na lotnisku w Marignane, położonym 20 km na północny-zachód od Marsylii. Czworo dzieci w strojach ludowych oraz przedstawiciel młodzieży wręczyli Franciszkowi bukiet kwiatów i drobne prezenty, m.in. tradycyjne figurki z prowansalskiej szopki bożonarodzeniowej i butelkę oliwy.

Papież i pani premier wysłuchali hymnów Stolicy Apostolskiej i Francji oraz przyjęli honory kompanii reprezentacyjnej, po czym przeszli do salonu lotniska na krótką rozmowę.

Wśród witających papieża na lotnisku obecni byli również m.in. nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji abp Éric de Moulins-Beaufort i arcybiskup Marsylii kard. Jean-Marc Aveline.

Reklama

Dwudniowa 44. zagraniczna podróż apostolska Franciszka obejmuje jedynie Marsylię, dokąd papież przybył na zakończenie III Spotkania Śródziemnomorskiego. Jego dwie pierwsze edycje odbyły się we Włoszech: w Bari (w 2020) i we Florencji (w 2021 roku). Franciszek jest pomysłodawcą tej inicjatywy, mającej na celu łączenie ludów mieszkających w basenie Morza Śródziemnego od Maroka po Gruzję.

Jest to pierwsza wizyta papieża w Marsylii od 1533 roku, gdy miasto to odwiedził Klemens VII, który przyjechał na ślub swej krewnej Katarzyny Medycejskiej z synem króla Francji Franciszka I, przyszłym Henrykiem II Walezjuszem.

Reklama

Z lotniska papież odjechał do górującej nad miastem bazyliki Matki Bożej Strażniczki (Notre-Dame-de-la-Garde). Do Watykanu papież Franciszek powróci w sobotę 23 września.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę