Nasze projekty

Dzisiaj Franciszek odwiedza Mauritius

O godz. 7.00 czasu lokalnego (gdy w Polce była godzina 6.00) Ojciec Święty opuścił nuncjaturę apostolską na Madagaskarze i udał się na pokładzie Boeinga 737-800 linii Air Madagascar do stolicy Mauritiusu, Port-Louis. Już przybyli tam liczni mieszkańcy tej wyspy i czekają na Mszę św., którą Franciszek odprawi dla nich dziś przed południem.

 Do stołecznego Port Louis przybyły tysiące mieszkańców wyspy i pielgrzymów z Republiki Południowej Afryki. Franciszek będzie drugim papieżem, który odwiedza tę wyspę. Dokładnie 30 lat temu był tutaj św. Jan Paweł II.

„Ta 9-godzinna wizyta papieża będzie czasem braterstwa i wspólnoty dla naszego narodu” – cieszy się kardynał Maurice Piat, ordynariusz Port Louis, jedynej diecezji w tym kraju. Także jezuita z Mauritiusa, ks. Georges Cheung ma nadzieję na „pojednawczą rolę” Franciszka. Jego zdaniem obecność papieża „będzie okazją dla sprawujących władzę w naszym kraju, aby przerwali politykę stronniczości”.

Około 68 procent mieszkańców Mauritiusa pochodzi z Indii, są to głównie hinduiści i muzułmanie, 27 procent to Kreole pochodzenia afrykańskiego, głównie chrześcijanie, a po 2 procent maurytyjska ludność francuskojęzyczna (głównie chrześcijanie) oraz pochodzenia chińskiego (buddyści i chrześcijanie).

Reklama

Współżycie między grupami religijnymi i etnicznymi na wyspie układa się harmonijnie. Wizyta papieża to „punkt dodatni” dla całego społeczeństwa – uważa Pandit Ved Gopee, przedstawiciel Rady Religijnej na Mauritiusie. W rozmowie z gazetą „La Mauricien” wyraził nadzieję, że ta wizyta „umocni harmonię między wszystkimi mieszkańcami Mauritiusa”.

Współpracownica ONZ, ekolożka Pamela Bapoo-Dundoo wyznała w rozmowie z lokalnymi mediami, że ceni papieża zwłaszcza za jego wkład w problemy ochrony środowiska. Choć Franciszek nie jest pierwszym papieżem, któremu bardzo leży na sercu ochrona przyrody i klimatu, to w czasach zmian klimatycznych, jakie obecnie przeżywamy, jego przesłanie ma szczególne znaczenie. „Duchowość ekologiczna papieża Franciszka jest dobrze odbierana przede wszystkim przez ludzi młodych” – podkreśliła.

Obok tysięcy mieszkańców głównej wyspy na papieską Mszę św. przybędą też wierni z sąsiednich wysp Agalega, Czagos i Rodrigues oraz mieszkańcy Seszeli. Na lotnisku w Port Louis lądują też samoloty z pielgrzymami z Republiki Południowej Afryki.

Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę