Nasze projekty

Biskupi niemieccy spotkają się z papieżem. Przebywają na wizycie ad limina

Nieprzypadkowo właśnie teraz biskupi niemieccy zostali zaproszeni do Rzymu - stwierdził biskup Georg Bätzing, przewodniczący niemieckiego episkopatu.

fot. Mariana C./Catkopic

Podczas trwającej obecnie wizyty ad limina biskupów niemieckich w Watykanie otwarcie i szczerze poruszą oni tematy omawiane podczas drogi synodalnej – zapowiedział przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów bp Georg Bätzing. W czasie wizyty ad limina 63 hierarchów odwiedza poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej. Zaplanowano także ich wspólną rozmowę z papieżem Franciszkiem.

Jego zdaniem nieprzypadkowo właśnie teraz biskupi niemieccy zostali zaproszeni do Rzymu i wyraził nadzieję, że będzie to okazja do szczegółowego omówienia kontrowersji, jakie budzi proces prowadzony wspólnie przez biskupów i laikat reprezentowany przez Centralny Komitet Katolików Niemieckich.

Nawrócenie i odnowa niemieckiego Kościoła

W homilii podczas mszy św. sprawowanej w poniedziałek przy grobie św. Piotra biskup Bätzing zaznaczył, że podstawowym wyzwaniem niemieckiego Kościoła jest zachowanie jedności, a jednocześnie umożliwienie nawrócenia i odnowy. Duchowny podkreślił długą historyczną drogę Kościoła, która jest drogą mediacji między kulturą a wiarą, drogą wzajemnego profilowania, krytycznego rozeznania i przenikania.

Reklama

Prawie wszystko, czym ludzie zachwycają się dziś w «chrześcijańskim Rzymie» i na «chrześcijańskim Zachodzie» pod względem osiągnięć architektonicznych, artystycznych, literackich, filozoficznych i naukowych, wynika z wzajemnego zapłodnienia kultury i wiary – powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec.

Bp Bätzing podkreślił znaczenie inkulturacji wiary, co wymaga dobrego słuchania siebie nawzajem, starannej argumentacji i szczerego zmagania się ze sobą. Zachowanie jedności, a jednocześnie umożliwienie nawrócenia i odnowy to naprawdę niełatwe zadanie dla naszego Kościoła w dzisiejszych czasach – stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu.

„Patrzeć na świat w świetle Bożej prawdy”

Natomiast przewodniczący we wtorek mszy św. w bazylice Santa Maria Maggiore, kard. Rainer Maria Woelki przypominając postać patrona dnia, św. Alberta Wielkiego podkreślił, że dom wewnętrzny człowieka buduje się przez kontemplację Bożej prawdy i przez wielokrotne rozważanie Pisma Świętego. Umacniany jest on także przy stole Eucharystii i przy stole miłosierdzia, które rzeczywiście praktykuje. Zaznaczył, że chrześcijanin jasność co do swojego życia zyskuje poprzez wewnętrzny kontakt z przykładem świętych i duchowe rozmowy z przyjaciółmi. Do spotkania z Chrystusem przygotowuje go głos sumienia i żal z powodu swoich upadków. Oczyszcza się przez spowiedź, a poprzez modlitwę poszerzają się jego serce i umysł.

Reklama

Tak więc wraz ze św. Albertem staje dziś przed nami człowiek nauki i wiary, który poprzez swoje życie, naukę i wiarę pokazuje nam, jak i my możemy patrzeć na dzisiejszy świat w świetle Bożej prawdy – zaznaczył arcybiskup metropolita Kolonii.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę