Nasze projekty

Biskup „przesuwa” Środę Popielcową z powodu wyborów w Indonezji

W liście pasterskim do katolików swojej diecezji Ruteng na wyspie Flores biskup Siprianus Hormat poinformował, że obchody Środy Popielcowej z obrzędem posypania głów popiołem odbędą się w tym roku dopiero w czwartek 15 lutego.

fot. Unsplash

Z powodu zaplanowanych na 14 lutego wyborów powszechnych w Indonezji, jeden z biskupów katolickich tego kraju przesunął tegoroczny termin Środy Popielcowej o jeden dzień. W liście pasterskim do katolików swojej diecezji Ruteng na wyspie Flores biskup Siprianus Hormat poinformował, że obchody Środy Popielcowej z obrzędem posypania głów popiołem odbędą się w tym roku dopiero w czwartek 15 lutego. W parafiach położonych w bardziej odległych regionach, obrzęd posypania głów popiołem może mieć miejsce również w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego, napisał biskup.

Według watykańskiego serwisu prasowego „Fides”, tłem decyzji jest obawa, że zrozumiałe skupienie uwagi obywateli na wyborach może przyćmić ważny moment duchowy na początku Wielkiego Postu. Wierni powinni aktywnie i zgodnie ze swoim sumieniem uczestniczyć w wyborach politycznych „korzystając z prawa do głosowania w sposób wolny i odpowiedzialny oraz wybierając przywódców, którzy są zaangażowani na rzecz dobra wspólnego”, napisał bp Hormat. Jednocześnie jednak należy zadbać o to, aby katolicy świętowali początek przedwielkanocnego okresu pokutnego bez rozproszenia i polaryzacji, w prawdziwym duchu pokuty, postu i modlitwy, wyjaśniał hierarcha.

Krajowe i regionalne wybory parlamentarne odbędą się w Indonezji 14 lutego. W tym samym czasie zaplanowano również pierwszą turę wyborów prezydenckich. Ze względu na kluczowe znaczenie urzędu prezydenta w systemie politycznym kraju, przedmiotem szczególnej uwagi jest wybór następcy prezydenta Joko Widodo, który po dwóch kadencjach nie może ubiegać się o reelekcję. Indonezja ma 275 milionów mieszkańców i jest czwartym najbardziej zaludnionym krajem na świecie.

Reklama

W preambule konstytucyjnej Indonezja jest zdefiniowana jako państwo świeckie. .Jednak religia odgrywa ważną rolę: w kraju mieszka około 230 milionów muzułmanów, co sprawia, że Indonezja jest również największym państwem zdominowanym przez muzułmanów na świecie. Około 10 procent ludności stanowią chrześcijanie.

ZOBACZ TEŻ: Rzecznik Episkopatu skomentował propozycje rządu ws. aborcji i tabletki „dzień po”: „niosą ze sobą śmierć”

KAI

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę