Nasze projekty

Białoruś: Biskupi odpowiadają pełnomocnikowi rządu

Konferencja Katolickich Biskupów Białorusi wydała oświadczenie w związku z wypowiedzią pełnomocnika rządu do spraw religii i narodowości. Leanid Hulaka we wtorek powiedział między innymi, że Kościół katolicki na Białorusi "niedostatecznie aktywnie pracuje nad przygotowaniem kadr".

Katolicki portal internetowy „Catholic.by” poinformował, że biskupi rozpatrzyli sprawę wypowiedzi pełnomocnika rządu do spraw religii. Uważają za stosowne zwrócić uwagę, że kwestia przygotowania duchownych jest wewnętrzną sprawą Kościoła. Poinformowali, że tym roku 19 osób rozpoczęło naukę w seminariach na Białorusi i za granicą. Dlatego zarzuty pod adresem Kościoła o to, że niedostatecznie dba o kadry, są – ich zdaniem – bezpodstawne.

Biskupi odnieśli się również do innych słów urzędnika, który powiedział, że w założonej w roku ubiegłym Akademii Teologicznej w Mińsku dotychczas nikt się nie uczy. Zwrócili uwagę, że Akademia Teologiczna imienia Świętego Jana Pawła II została dopiero zarejestrowana. Obecny etap jej zakładania polega na otrzymaniu działki, a potem na wznoszeniu budynku. „I dopiero potem Akademia rozpocznie swoją działalność, co jest również wewnętrzną sprawą Kościoła” – napisali biskupi.

Hierarchowie poinformowali jednocześnie, że inne kwestie poruszone w wypowiedzi mogą być omówione w trakcie osobistego spotkania z pełnomocnikiem rządu.

Reklama
Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/em/sk

ŁukaszenkaAndrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń

Reklama
Reklama

Łukaszenka. Niedoszły car Rosji

Twierdzi, że w czasie suszy zsyła rolnikom deszcz, choć póki co nie jest jeszcze Bogiem.
Od zapewniania, że jest „kimś troszkę więcej”, ma swoich ludzi.

Kim naprawdę jest Aleksander Łukaszenka? Dyktatorem krwawo rozprawiającym się z opozycją czy skutecznym politykiem zapewniającym Białorusinom upragnioną stabilizację? Czy to prawda, że przychylność deputowanych zdobywał, ofiarując im kilogramy ogórków? W co naprawdę wierzy? Czy trzyma Rosję na smyczy? Czy stanowi zagrożenie dla Polski? Czy po ukraińskim Majdanie symbolem kolejnej rewolucji zostanie Plac Niepodległości w Mińsku?

Reklama

Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki, specjalizujący się w tematach dotyczących Europy Wschodniej, przyglądają się niezwykłej karierze byłego dyrektora sowchozu. W pełnej tragikomicznych anegdot i przerażających faktów opowieści zdradzają, jakimi metodami utrzymuje władzę od dwudziestu lat, kim są ludzie z jego najbliższego otoczenia oraz kto i kiedy przejmie po nim władzę.

>>> Kup teraz <<<

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite