Nasze projekty

Ambasador Ukrainy: staramy się nie dopuścić do spotkania Franciszka z Cyrylem

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz oświadczył, że ukraińska dyplomacja robi wszystko, co w jej mocy, aby nie doszło do spotkania Franciszka z patriarchą Cyrylem. O tym, że mogłoby się ono odbyć podczas papieskiej wizyty w Kazachstanie we wrześniu mówił kilkakrotnie sam papież.

fot. Adrian Martínez Cádiz/cathopic.com/Serge Serebro, Vitebsk Popular News/ Wikimedia

W rozmowie z radiem Wolna Europa Jurasz wyjaśnił, że takie spotkanie ani nie przyniosłoby korzyści dialogowi ekumenicznemu, ani nie zwiększyłoby autorytetu Stolicy Apostolskiej, gdyż „mówimy o spotkaniu z adwokatem diabła”, który usprawiedliwia zabijanie i cały czas kłamie. Tymczasem papież reprezentuje świat duchowości, pokoju, miłości i pragnienia zrozumienia między wszystkimi ludźmi.

Papież nie ma szans na przekonanie korporacji adwokatów diabła, jaką obecnie jest Rosyjski Kościół Prawosławny – stwierdził dyplomata. I dodał, że spotkanie Franciszka z Cyrylem w kontekście wojny na Ukrainie byłoby dla Stolicy Apostolskiej stratą wizerunkową.

Gdyby jednak do spotkania doszło, to nie powinno ono mieć charakteru dwustronnego (jak odwołane spotkanie, planowane na 14 czerwca w Jerozolimie), ale w ramach wydarzenia z udziałem wielu uczestników.

Reklama

Franciszek otrzymał zaproszenie do Kazachstanu na udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbędzie się we wrześniu w Nur-Sułtanie.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę