Nasze projekty

Ambasador Ukrainy o roli Watykanu w negocjacjach z Rosją: może być jednym z najważniejszych mediatorów

"Stolica Apostolska jest jedną z najbardziej szanowanych instytucji na świecie, dlatego jej głos i wysiłki mają zawsze wielką wartość i wpływ" - stwierdził ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz we włoskiej telewizji Sky TG24.

fot. Arnold Straub/unsplash.com

Dyplomata wskazał, że w ciągu minionego roku rosyjskiej inwazji „wsparcie Ojca Świętego było kluczowe” dla jego kraju. Usłyszeliśmy ponad sto przemówień i apeli papieża o pokój na Ukrainie, co było zachętą dla Ukraińców do pozostania silnymi – stwierdził ambasador.

Zaznaczył, że „pokój jest nadrzędnym celem, do którego dąży cały świat”. Jednocześnie trudno zaakceptować zwycięstwo na tych ruinach bez sprawiedliwości: sprawiedliwość i pokój są nierozerwalne i wzajemnie powiązane. Jak możemy zaakceptować pokój, kiedy miliony Ukraińców zostały przesiedlone i zmuszone opuścić swoje domy? Jedna piąta terytorium Ukrainy jest w tej chwili pod rosyjską okupacją, musimy więc pomyśleć o tym, jak odzyskać nasze terytorium, żeby setki tysięcy ludzi mogło wrócić do swoich domów. Aby myśleć o pokoju, musimy pomyśleć o tym, jak sprowadzić Ukraińców z powrotem na ich wyzwolone terytorium – wyjaśnił Jurasz.

Podkreślił, że „Watykan i Stolica Apostolska mogą być jednymi z najważniejszych mediatorów w negocjacjach”. Przypomniał, że „Ukraina zawsze wspierała wszelkie próby rozpoczęcia negocjacji, niezależnie od tego, skąd pochodzą, od czasu okupacji Krymu osiem lat temu”. Stolica Apostolska jest jedną z najbardziej szanowanych instytucji na świecie, dlatego jej głos i wysiłki mają zawsze wielką wartość i wpływ. Ale aby rozpocząć negocjacje, obie strony muszą chcieć usiąść przy tym samym stole. Stolica Apostolska może zaoferować możliwość rozpoczęcia tego procesu. Ukraina zawsze wspierała negocjacje, ale Rosja zawsze się sprzeciwiała. Pokój nie jest w ich planach, jak podkreślił prezydent Rosji w swoim ostatnim przemówieniu – zauważył ambasador.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę