Nasze projekty

Afryka zawierzona Bożemu Miłosierdziu

Podczas uroczystej Mszy św. wieńczącej Afrykański Kongres Bożego Miłosierdzia w Kabuga w Rwandzie, kontynent afrykański został powierzony Miłosierdziu Bożemu. Akt zawierzenia odczytał specjalny wysłannik papieski na to wydarzenie, kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republiki Konga.

„Mamy globalizację bez globalnego zarządzania. To generuje w krajach Afryki poczucie porzucenia i braku zainteresowania. Czują się one przedmiotem rozgrywek światowej klasy politycznej, zwłaszcza, że wiele z nich zmaga się z wojnami i konfliktami. W tej sytuacji młodzież jedyną szansę na lepsze życie widzi w emigracji. Żeby stawić czoło tym wyzwaniom, Afryka musi powierzyć się Miłosierdziu Bożemu” – mówił w konferencji poprzedzającej to wydarzenie kard. Philippe N. Ouedraogo z diecezji Ouagadougou w Burkina Faso.

Inspiracją do przyjęcia aktu był akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu jakiego dokonał Jan Paweł II w Łagiewnikach w 2002 r. „Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją” – mówił wtedy papież.

Ks. Stanisław Filipek, rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kabuga i główny organizator Kongresu przyznaje, że podobnie teraz w Afryce orędzie o Bożym Miłosierdziu ma napełniać serca ludzi nadzieją. Misjonarz przyznał, że Kongres był dla mieszkańców Afryki niepowtarzalną okazją do zagłębienia się w istotę Bożego Miłosierdzia i wskazał drogi, jak to miłosierdzie realizować w codziennym życiu. Dzięki licznym ekspertom z zakresu teologii i filozofii konferencje i medytacje pozwoliły przybliżyć Afrykańczykom naukę społeczną Kościoła, która nie jest jeszcze w tamtej części świata zbyt mocno osadzona.

Reklama
Reklama

Liturgia zakończyła się uroczystym błogosławieństwem oraz procesją. W czwartek 15 września uczestnicy Kongresu udadzą się z pielgrzymką do sanktuarium w Kibeho, miejsca objawień Matki Bożej.

W Kongresie wzięło udział 565 uczestników, 3 kardynałów i 18 biskupów, z głównie z Afryki. Europę reprezentował abp. Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej i wieloletni misjonarz w Rwandzie.


mm (Rwanda) / Kabuga

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę