Nasze projekty

Abp Szewczuk: ten, kto naprawdę walczy o prawdę, o pokój, zawsze ma przewagę

"Pomimo tej wielkiej presji militarnej, nasi ludzie znajdują siłę, by stawić opór wrogowi. W końcu czujemy, że jesteśmy moralnie silniejsi. Bronimy naszej ziemi. A ten, kto naprawdę walczy o prawdę, o pokój, zawsze ma przewagę, nawet nad wrogiem, który ma więcej zasobów ludzkich i broni" - zwrócił uwagę w swym codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk.

fot. Алесь Усцінаў/pexels.com

Abp Szewczuk podkreśla, że pokój, do którego dąży Ukraina wynika z pojednania między ludźmi i z Bogiem. Ukraina walczy! Ukraina krwawi, ale wygrywa! Ostatniego dnia i ostatniej nocy na naszych ziemiach toczyły się zacięte walki. Z informacji przekazanych nam przez państwo ukraińskie dowiadujemy się, że nieprzyjaciel kontynuuje działania ofensywne na prawie całym froncie w Donbasie, w szczególności w obwodzie donieckim. Charków jest pod ciągłym ostrzałem. Nadal trwają ataki rakietowe na różne ukraińskie miasta i wsie, w szczególności na wschodzie i południu naszego kraju – mówi abp Szewczuk.

Ale pomimo tej wielkiej presji militarnej, nasi ludzie znajdują siłę, by stawić opór wrogowi. W końcu czujemy, że jesteśmy moralnie silniejsi. Bronimy naszej ziemi. A ten, kto naprawdę walczy o prawdę, o pokój, zawsze ma przewagę, nawet nad wrogiem, który ma więcej zasobów ludzkich i broni – podkreślił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

„Pokój dany przez Chrystusa nie pochodzi z kompromisu”

Przyznał, że „teraz dużo słyszymy o siłach pokojowych”. Ale co to za pokój? Niektórzy uważają dziś, że rozjemca to ktoś, kto szuka kompromisu, a pokój to rodzaj nieagresji lub kompromisu w jakiejś formie. A kiedy ktoś broni pewnej obiektywnej prawdy, to uważany jest za niebezpiecznego dla świata, bo może się nie zgadzać, nie iść na kompromis ze stanowiskami innych rozmówców lub być może tych, którzy chcą za wszelką cenę negocjować. (…) Pokój dany przez Chrystusa nie pochodzi z kompromisu, ludzkiego rozumowania i przymierzy. Jest synonimem pojęcia pełni życia i prawdy, do której człowiek jest powołany przez wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego – stwierdził abp Szewczuk.

Reklama

vatican news, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę