Nasze projekty

Abp Gänswein: pełna kasa a kościoły puste

Kościołowi katolickiemu w Niemczech brakuje świadectwa wiary - uważa abp Georg Gänswein. "Podczas gdy kasa jest pełna, to Kościoły są niestety cały czas puste" - powiedział prefekt Domu Papieskiego w rozmowie ze stacją radiowo-telewizyjną Deutsche Welle

Podkreślił, że „Kościół musi odważnie głosić wiarę a nie stawiać na wiarę light“. „Wierze brakuje gdzieś korzeni albo prawidłowego odżywiania korzeni” – stwierdził hierarcha, który równocześnie służy papieżowi Franciszkowi i jako prywatny sekretarz papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI.

Abp Gänswein skrytykował poziom edukacji religijnej w szkołach. Jego zdaniem po ukończeniu szkoły młodzi ludzie prawie nic nie wiedzą o swojej religii.

Reklama
Reklama

W rozmowie arcybiskup odniósł się do wewnątrzkościelnych zmian jakie zaprowadza papież Franciszek. Zwrócił uwagę na niewłaściwe stosowanie terminów „reformować” czy też „reformacja”. Jego zdaniem oba terminy są w pewnym stopniu historycznie obciążone: „zbyt szerokie, zbyt niejasne i wymagają wyjaśnienia”.

Reklama
Reklama

Komentując opinię o „szybkiej zmianie kursu” Kościoła pod rządami Franciszka abp Gänswein podkreślił, że Kościół katolicki nie jest łodzią ale „wielkim statkiem”, który „musi być sterowany rozważnie, mądrze i niepowierzchownie”.

Abp Gänswein wyznał, że niezwykle ceni sobie u Franciszka klarowny język jakiego używa oraz jego człowieczeństwo, które „każdego porusza”. Podkreślił, że nie widzi w Watykanie przeciwników obranego przez papieża kursu. Z drugiej strony zwrócił uwagę, że mogą być i tacy, którzy mają trudności z szybkością a nawet gwałtownością z jaką papież Franciszek załatwia pewne sprawy.

Reklama

Pytany o kwestie dopuszczenia osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach do komunii św. abp Gänswein wyraził przekonanie, że papież w tej kwestii „podąża drogą swoich poprzedników co oznacza, że stoi na stanowisku Urzędu Nauczycielskiego Kościoła”.


tom (KAI) / Rzym

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę