Nasze projekty

239 ukraińskich prawosławnych parafii odeszło od Patriarchatu Moskiewskiego

Tylko w niedzielę 21 parafii podlegających dotychczas Patriarchatowi Moskiewskiemu przeszło do niezależnego Prawosławnego Kościoła Ukrainy - poinformował ukraiński portal informacyjny RISU. Według raportu, prawie wszystkie parafie znajdują się w zachodniej Ukrainie.

fot. Matvey (Matthew) Misura/Unsplash

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy Ukraiński Kościół Prawosławny [Patriarchatu Moskiewskiego] nigdy nie stracił tylu parafii w ciągu jednego dnia” – podał portal. Według jego danych, od czasu rozpętania przez Rosję wojny przeciw Ukrainie z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego odeszło 239 parafii. Zgodnie z prawem ukraińskim, wierni parafii mogą większością dwóch trzecich głosów zadecydować o jej przejściu do innego Kościoła.

Ukraińcy należą do dwóch różnych Kościołów

Wypowiedzi patriarchy moskiewskiego Cyryla na temat wojny napastniczej Rosji, pokrywające się z argumentacją prezydenta Władimira Putina, od początku wywołują wielkie oburzenie na Ukrainie. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego określił wojnę z Ukrainą jako „metafizyczną walkę” dobra Rosji ze złem z Zachodu.

Około 60 procent z 41 milionów Ukraińców wyznaje prawosławie. Należą oni jednak do dwóch różnych Kościołów: Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz powstałego w 2019 roku niezależnego (autokefalicznego) Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Kościół wierny Moskwie ma na Ukrainie znacznie więcej parafii, jak również biskupów i księży niż jakakolwiek inna denominacja. Jednakże w sondażach większość obywateli deklaruje swoje poparcie dla nowego, niezależnego Kościoła prawosławnego.

Reklama

Kościół promoskiewski zaprzecza, że stracił tysiące wspólnot

Według danych oficjalnych Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego ma ponad 12 tys. parafii, a Prawosławny Kościół Ukrainy – przeszło 7 tys. Od chwili otrzymania przez ten drugi Kościół autokefalii 6 stycznia 2019 z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego odeszło ponad 800 parafii i klasztorów.

Kościół promoskiewski zaprzecza jednak, że stracił tak wiele wspólnot, poza tym twierdzi, że wiele z tych parafii, które przeszły do „autokefalistów”, uczyniło to pod przymusem, w wyniku nacisków z zewnątrz, m.in. także władz świeckich. Te argumenty odrzuca z kolei Prawosławny Kościół Ukrainy, utrzymując, że owe odejścia były całkowicie dobrowolne i oddolne, dotyczy to zwłaszcza obecnej sytuacji, gdy trwa rosyjska agresja przeciw Ukrainie.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę