Nasze projekty

117 nowych kapłanów we Francji. To mniej niż rok temu

Kościół we Francji zyska w tym roku 117 nowych kapłanów. Większość święceń miała miejsce w ubiegłą niedzielę. Liczba neoprezbiterów utrzymuje się w tym kraju na stałym niskim poziomie.

fot. Cathopic

Nowych księży diecezjalnych jest 72, zakonnych 21, natomiast 22 należy do ruchów, wspólnot czy stowarzyszeń życia apostolskiego. 6 kapłanów zostało wyświęconych do sprawowania liturgii w starym rycie rzymskim.

Wśród diecezji tradycyjnie najwięcej neoprezbiterów ma Paryż (10), pięciu niewielka diecezja Vannes, a czterech prymasowski Lyon. W zakonach najwięcej święceń, po pięć, jest u dominikanów i we Wspólnocie św. Jana. Natomiast wśród wspólnot i stowarzyszeń wyróżnia się, jak w poprzednich latach, tradycjonalistyczna Wspólnota św. Marcina, która ma 14 neoprezbiterów oraz wspólnota Chemin Neuf z 4 wyświęconymi. Nowi prezbiterzy do posługi w starym rycie należą do Bractwa św. Piotra oraz Instytutu Chrystusa Króla (w obu po trzech).

Mniejsza liczba niż przed rokiem

Statystyki podane przez Episkopat Francji zawierają też całkowitą liczbę święceń, obejmującą również neoprezbiterów z innych krajów. Jest ich w sumie 122. Dla porównania w ubiegłym roku było ich 130. Na mniejszą w tym roku liczbę święceń ma też wpływ decyzja Watykanu, który 6 czerwca zablokował święcenia w seminarium diecezji Fréjus-Toulon. Statystyki te nie obejmują natomiast 6 francuskich neoprezbiterów wyświęconych w Bractwie Kapłańskim św. Piusa X, którego relacje ze Stolicą Apostolską nadal nie są w pełni uregulowane.

Reklama

Vatican News, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę