Nasze projekty

Żywa Szopka u franciszkanów już po raz trzydziesty

Pierwszy raz krakowską Żywą Szopkę przygotowano w 1992 r. Zwierzęta do szopki udało się zakonnikom zorganizować dzięki kontaktom z ówczesnym dyrektorem krakowskiego ZOO. Już w Wigilię krakowianie i turyści po raz kolejny będą mogli zgromadzić się wokół żywej betlejemskiej szopki.

fot. Żywa Szopka przy Franciszkańskiej/facebook.com

Pierwszy raz krakowską Żywą Szopkę przygotowano w 1992 r. Zwierzęta do szopki udało się zakonnikom zorganizować dzięki kontaktom z ówczesnym dyrektorem krakowskiego ZOO, Józefem Skotnickim oraz profesorem Janem Szarkiem z Akademii Rolniczej.

Wybrano te zwierzęta, które mogły dać sobie radę zarówno z zimowym klimatem, jak i dużą liczbą przybywających do szopki osób – wspomina o. Jan Maria Szewek OFMConv., który był wtedy rzecznikiem wydarzenia. Dodaje, że organizatorzy nie ustrzegli się także przed drobnymi błędami.

Nie mieliśmy doświadczenia, więc zbudowaliśmy za niskie ogrodzenie dla zwierząt, przez które przeskoczyła koza. Jeden z braci musiał gonić ją w habicie aż do Małego Rynku. Ale z każdym rokiem Żywa Szopka była przygotowywana coraz piękniej – opisuje zakonnik.

Reklama

Nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia w Krakowie

Tak jest rzeczywiście, bo wydarzenie stało się nieodłączonym elementem atmosfery Świąt Bożego Narodzenia w Krakowie. Niektóre elementy przebiegu Żywej Szopki nie zmieniły się od lat. W Wigilię życzenia świąteczne przybyłym złoży metropolita krakowski, który następnie podzieli się z nimi opłatkiem i pokolęduje. Potem w pobliskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu zostanie odprawiona pasterka.

Na przybyłych będzie czekać także Święta Rodzina, której rolę odegrają świeccy razem ze swoim dziećmi. Jak zwykle najmłodszych zachwycą też zwierzęta w specjalnie przygotowanych zagrodach. W tym roku będą to osiołek, kuc, kozy i lamy.

Na scenie z kolei wystąpią z kolędowaniem zespoły Fioretti, Bonoboco i przyjaciele, Odświętni i Kwartet C.D.N. oraz schole dziecięce Różyczki Pani Myślenickiej i EmmanuEl. Jasełka wystawią bracia franciszkanie i Niezależne Domostwo „SAN DAMIANO”.

Reklama

Wygłoszone zostaną również dwa wykłady pod nazwą „Wehikuł czasu”, które przedstawiają rozwój Żywej Szopki na przełomie tych 30 lat oraz zapoznają odwiedzających z inspiracją naszego wydarzenia, czyli działaniami św. Franciszka w Greccio – zapowiada br. Dariusz Dziubacki OFMConv., rzecznik Żywej Szopki. Szczegółowy plan jubileuszowej tegorocznego wydarzenia dostępny jest pod adresem szopka.franciszkanska4.pl.

Tradycja franciszkańskiej szopki sięga XIII w., kiedy św. Franciszek, po uzyskaniu zgody od Papieża, we włoskiej miejscowości Greccio przygotował żłób, siano oraz woła i osła. W ten sposób chciał odtworzyć atmosferę betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę