Nasze projekty

Zmarł ks. inf. Ireneusz Skubiś. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym tygodnika „Niedziela”

"Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dziś w nocy, w wieku 85 lat, w 62. roku kapłaństwa, zmarł ks. inf. Ireneusz Skubiś" - przekazał tygodnik "Niedziela".

fot. Studio TV NIEDZIELA/youtube.com (print screen)

Msza święta żałobna odbędzie się 22 grudnia o godzinie 19:30 w bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Przewodniczył jej będzie abp Wacław Depo.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się następnego dnia, 23 grudnia o godzinie 12.00 w parafii św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie. Mszy św. przewodniczyć będzie abp Wacław Depo.

Ks. Ireneusz Skubiś urodził się 12 października 1938 r. w Chruszczobrodzie. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, a następnie częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1961 r. Studiował prawo kanoniczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – w 1978 r. obronił rozprawę doktorską.

Reklama

Służba ks. Skubisia w Kościele rozpoczęta się od pracy na stanowisku notariusza Kurii Biskupiej w Częstochowie (1964-66). Jednocześnie prowadził intensywną działalność duszpasterską jako diecezjalny duszpasterz akademicki (1965-82). Z wielkim rozmachem prowadził też pracę wydawniczą. W latach 1974-85 ks. Skubiś był redaktorem „Częstochowskich Studiów Teologicznych”, do 1981 r. był dyrektorem Wydawnictwa Diecezjalnego.

Ks. Skubiś pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Kultury. Był także członkiem Komisji Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji Duszpasterstwa Ogólnego i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. W 1996 r. został prałatem honorowym Jego Świątobliwości. W 2000 r. został podniesiony do godności infułata.

Wytrwale walczył o wznowienie wydawania „Niedzieli”

Z wielką determinacją ks. Skubiś starał się o wznowienie tygodnika katolickiego „Niedziela”, którego wydawanie zostało zawieszone przez władze komunistyczne w 1953 r. Organizował społeczną akcję poparcia dla tych działań i wytrwale składał wizyty w różnych urzędach w Warszawie, aby wywalczyć pozwolenie na wydawanie pisma. To dzięki nieugiętej postawie ówczesnego ordynariusza częstochowskiego – bp. Stefana Bareły oraz ks. Ireneusza Skubisia trwający 28 lat okres milczenia „Niedzieli” został przerwany.

Reklama

W 1981 r. władze wydały pozwolenie na wydawanie „Niedzieli”. Pierwszy numer wznowionej „Niedzieli” ukazał się z datą 7 czerwca 1981 r. Redaktorem naczelnym pisma został ks. Skubiś.

Lata wysiłków włożonych w budowanie nowoczesnej redakcji z jasno nakreślonym i konsekwentnie realizowanym programem religijno-patriotyczno-kulturalnym wydały owoce. „Niedziela” wydawana w edycji ogólnopolskiej i 19 edycjach diecezjalnych jest znana na całym świecie. Słowo przez nią głoszone dociera do Polaków mieszkających Europie Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Północnej i Południowej i w Australii. Tygodnik czytany jest w krajach misyjnych.

30 czerwca 2011 roku ks. Skubiś przestał kierować redakcją „Niedzieli”. Zachował jednak tytuł honorowego redaktora naczelnego tygodnika. Co tydzień ks. Skubiś publikował w nim również felietony – „Drogowskazy”.

Reklama

W kwietniu 2015 roku, z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, częstochowski duchowny wydał książkę „Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków”. Ks. Skubiś to również autor tomów zbiorów felietonów, należących do serii Biblioteki „Niedzieli”.

Był laureatem wielu nagród

W 2000 roku ks. inf. Ireneusz Skubiś został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem Nagrody im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy (1995), Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka (1995), Nagrody im. Karola Miarki (1998), Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji, przyznawanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach (1998), Małego Feniksa Specjalnego – nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (2012).

Otrzymał również honorowy tablet „Czyniącym Dobro” oraz statuetkę „Summa Bonitas” Fundacji „Zdążyć z Pomocą” dla osób szczególnie zasłużonych w realizacji charytatywnego programu Fundacji (2000, 2005), wyróżnienie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej „Anioł Nadziei” (2003), Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie” (2004), Nagrodę im. Juliana Kulentego „Multimedia w służbie Ewangelizacji 2005” przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe oraz Złoty Order Gloria Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (2011).

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę