“Wakacje z uśmiechem”. Prawie stu młodych Ukraińców przyjechało na obóz wakacyjny w Warszawie

"To są “Wakacje z uśmiechem”, dlatego staramy się zapewnić im chwilę wytchnienia, żeby na jakiś czas mogli zapomnieć o tym co się dzieje i spędzić czas z rówieśnikami" - mówi jedna z wolontariuszek. Prawie stu młodych Ukraińców przyjechało do Warszawy na obóz wakacyjny organizowany przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

fot. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia/Facebook

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” udziela wsparcia zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Jednym z elementów programu stypendialnego są wakacyjne obozy formacyjno-wypoczynkowe. Od lat fundacja organizuje wyjazdy dla swoich stypendystów, ale w tym roku przygotowała trzy turnusy “Wakacji z uśmiechem” dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które odbędą się również w Opolu i Radomiu.

Pierwszy z nich odbywa się od 7 do 14 lipca w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym “Dobre Miejsce” na Bielanach w Warszawie. W obozie bierze udział 90 osób. To młodzi, którzy przyjechali z różnych miejsc, mają też różne doświadczenia – mówi ks. Paweł Walkiewicz, dyrektor domu i wiceprzewodniczący zarządu fundacji.

Przez cały czas młodymi Ukraińcami opiekują się wolontariusze, którzy są również stypendystami Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Czują się dobrze, że są razem. Są osoby, które znają się z Ukrainy, ale przez to, że po wyjeździe do Polski mieszkają w różnych miejscach, to jest to dla nich okazja, aby się spotkać – dodaje Łucja Matyaszek, jedna z wolontariuszek.

Reklama

„To są “Wakacje z uśmiechem”, dlatego staramy się zapewnić im chwilę wytchnienia”

Przez osiem dni uczestnicy odwiedzają ciekawe i ważne miejsca w Warszawie, dzięki czemu lepiej poznają polską historię i kulturę, ale też spędzają czas na integracji oraz zajęciach sportowych czy tanecznych.

Przeczytaj również

To są “Wakacje z uśmiechem”, dlatego staramy się zapewnić im chwilę wytchnienia, żeby na jakiś czas mogli zapomnieć o tym co się dzieje i spędzić czas z rówieśnikami – opowiada wolontariuszka. Jest wiele wzruszających i chwytających za serce sytuacji, oni się nawzajem bardzo wspierają, tworzą się też przyjaźnie – dodaje.

Reklama

Młodzi zwiedzili Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych zajęciach w Łazienkach Królewskich, ale odwiedzili również Straż Graniczną oraz parafię św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, ostatnie miejsce posługi bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Pokazujemy im historię Polski, aby mogli zobaczyć, że mamy wiele wspólnego, że też były sytuacje, kiedy musieliśmy walczyć o swoją wolność – podkreśla wolontariuszka.

Próbujemy przybliżyć im także ważne postaci Kościoła, zwłaszcza Jana Pawła II, który w 2001 roku był na Ukrainie. Chcemy o tym przypomnieć – mówi ks. Walkiewicz.

I dodaje, że codziennie uczestnicy, jeśli chcą, mogą uczestniczyć we wspólnej modlitwie z opiekunami. Jak ważne to doświadczenie pokazała niedzielna Msza Święta, po której młodzi integrowali na placu przed kościołem bł. Edwarda Detkensa na Bielanach. Te osoby nie mają wielkiego doświadczenia z Cerkwią czy Kościołem. Dlatego to było bardzo ważne doświadczenie, doświadczenie wspólnoty, bycia razem – mówi.

„Daję coś od siebie, ale mam poczucie, że jeszcze więcej dostaję od nich i to jest bardzo budujące”

Nie spędziłabym lepiej tego czasu. Daję coś od siebie, ale mam poczucie, że jeszcze więcej dostaję od nich i to jest bardzo budujące – mówi wolontariuszka.

Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia” powołana w 2000 roku przez Konferencję Episkopatu Polski to pokłosie pielgrzymki Jana Pawła do Ojczyzny w 1999 roku. Przez ponad 20 lat z pomocy fundacji skorzystało kilka tysięcy młodych z całej Polski. Oprócz comiesięcznych stypendiów, fundacja zapewnia swoim stypendystom bogaty program formacyjno-integracyjny, którego fundamentem są coroczne obozy wakacyjne, ale też spotkania w poszczególnych diecezjach w ciągu roku. Stypendystów nazywa się “żywym pomnikiem” Jana Pawła II.

archwwa.pl, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę