Nasze projekty

W tym tygodniu ingres bp. Damiana Bryla do Kalisza

W sobotę 27 marca, o godz. 11.00, odbędzie się ingres nowego biskupa kaliskiego bp. Damiana Bryla do katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

źródło: Episkopat.pl

Z powodu obowiązujących norm sanitarnych ingres odbędzie się z udziałem ograniczonej liczby gości. „Uroczysta liturgia będzie transmitowana przez Telewizję TRWAM, oraz media diecezjalne: Telewizję Internetową Dom Józefa i Radio Rodzina” – czytamy w komunikacie diecezji kaliskiej.

Nowy biskup kaliski

Pod koniec stycznia papież mianował bp. Bryla nowym biskupem kaliskim, który 11 lutego objął kanonicznie diecezję.

Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie.

Reklama
Reklama

W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006).

Reklama
Reklama

W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wcześniej biskup pomocniczy w Poznaniu

13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny.

Reklama

W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

ZOBACZ: Bp Damian Bryl nowym biskupem diecezji kaliskiej

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę