Nasze projekty

W Tarnowie otwarto hospicjum stacjonarne Via Spei. Jego budowa trwała kilkanaście lat

Już w najbliższych dniach tarnowskie hospicjum przyjmie pierwszych podopiecznych. "Cierpiącemu człowiekowi trzeba pomóc godnie przeżyć również ostatni etap jego życia" - mówił bp Andrzej Jeż podczas poświęcenia obiektu.

fot. freepik.com

Powstanie tego miejsca przy ul. Bystrej 17 w Tarnowie to inicjatywa Fundacji Kromka Chleba. Tarnowskie hospicjum ma pełnić rolę kompleksowego ośrodka opieki nad nieuleczalnie chorymi, dostępnego bezpłatnie również dla ludzi najuboższych i samotnych. W budynku o powierzchni 1800 m2 znajduje się 19 pokoi jedno- i dwuosobowych – każdy z własną łazienką i aneksem kuchennym. Możliwe będzie przyjęcie w nich 29 pacjentów. Kontrakt z NFZ dotyczy obecnie 18 łóżek, ale twórcy hospicjum mają nadzieję na jego szybkie rozszerzenie.

Cierpiącemu człowiekowi trzeba pomóc godnie przeżyć również ostatni etap jego życia; żeby dać mu odczuć, że w ciężkim stanie swojej choroby wciąż jest traktowany z szacunkiem, troską, godnością – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż, podczas poświęcenia hospicjum Via Spei w Tarnowie. 

„Nie można znaleźć lekarstwa na każdą chorobę”

Jak podkreślił biskup w homilii, ludzkie życie ma swoje granice i wcześniej czy później kończy się śmiercią. Trzeba się na to doświadczenie przygotować. Pomimo postępu naukowego nie można znaleźć lekarstwa na każdą chorobę, dlatego też na całym świecie w szpitalach, hospicjach i domach widzimy cierpienie wielu nieuleczalnie chorych, zwłaszcza w terminalnej fazie choroby. Mamy świadomość tego, że nie każda rodzina czy bliscy są w stanie udźwignąć ciężar cierpienia i choroby najbliższych, zwłaszcza, gdy jest to już stan terminalny, wymagający bardzo intensywnej i specjalistycznej opieki medycznej. Często same rodziny tych osób potrzebują wsparcia, bo jest im bardzo trudno przechodzić przez te bolesne doświadczenia – powiedział bp Andrzej Jeż. 

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Hospicjum. Tu czas jest największym skarbem

Kilkanaście lat trwały starania, aby w Tarnowie powstało hospicjum Via Spei. Były zbiórki, akcje charytatywne, koncerty z udziałem gwiazd. Świadczenia w hospicjum stacjonarnym są bezpłatne dla pacjentów objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. W hospicjum opieką objęci będą pacjenci onkologiczni w terminalnych stanach choroby oraz innych przewlekłych schorzeniach. W ramach hospicjum Via Spei funkcjonują także Poradnia Leczenia Bólu i Poradnia Medycyny Paliatywnej.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę