Nasze projekty

26 diakonów przyjmie święcenia kapłańskie w archidiecezji warszawskiej. Najwięcej od 30 lat

Dwudziestu sześciu diakonów w najbliższą sobotę 29 maja przyjmie święcenia prezbiteratu podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie To najwyższa liczba święconych od 1992 roku w Archidiecezji Warszawskiej, w jej obecnych granicach

Archwwa.pl

Spośród 26 przyszłych księży 21 przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie a 5 w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym “Redemptoris Mater”. Gdy przed rokiem przyjmowali święcenia diakonatu, kard. Kazimierz Nycz powiedział, że od 50 lat nie było tak licznego rocznika “co jest wielkim darem dla Kościoła, ale i dla misji”.

Zazwyczaj nowi księża przyjmują święcenia kapłańskie w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W tym roku, podobnie jak i w poprzednim, ze względu na pandemię Covid-19 Msza św. w czasie której przyjmą święcenia prezbiteratu zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rozpocznie się o godz. 10.00. Sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu udzieli im biskup Rafał Markowski.

Święcenia w roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

W Archidiecezji Warszawskiej data święceń kapłańskich zwykle bliska jest przypadającej 28 maja rocznicy śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku nowi księża zostaną wyświęceni następnego dnia po 40. rocznicy, a zarazem w roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która planowana jest na 12 września 2021 r. w Warszawie.

Reklama
Reklama

Prymas Wyszyński, kiedy przed 48 laty wyświęcił 20 księży dla Archidiecezji Warszawskiej oraz 13 zakonników cieszył się z ich dużej liczby, widząc ogromne potrzeby duszpasterskie. W “Pro Memoria” pod datą 23 sierpnia 1953 r. napisał wówczas: “Wróciłem do Warszawy na święcenia kapłańskie. Archikatedra widzi je po raz pierwszy od wielu lat; jak oblicza ks. kan. Sitkowski, uroczystych święceń w czasie sumy pontyfikalnej nie było tu 50 lat. Święcenia przyjmuje dwudziestu diakonów archidiecezji warszawskiej, dwunastu z zakonu oo. jezuitów i jeden marianin. Razem 33 – na chwałę Chrystusowych lat. Żałuję, że Pan Jezus nie miał pięćdziesięciu lat” – zanotował ówczesny metropolita warszawski.

Sprawdź: Kim są diakoni, którzy już w niedziele przyjmą święcenia kapłańskie?

kw/archwwa.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę