Nasze projekty

W Łodzi powstaje drugie w Polsce seminarium Redemptoris Mater

Drugie w Polsce seminarium misyjne prowadzone przez Drogę Neokatechumenalną powstaje w Łodzi - dowiedziała się Stacja7.

Oficjalny akt powołania do życia seminarium Redemptoris Mater podpisał 21 września metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Na rektora seminarium został zaś powołany prezbiter archidiecezji warszawskiej ks. Michał Jaworski. W rozmowach dotyczących powołania nowej placówki uczestniczył sam założyciel Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argüello.

– Dzięki temu seminarium diecezja zyskuje nowych kapłanów, a także zyskuje ważny wymiar misyjny. Kościół jest z natury misyjny i ta misyjność w konkrecie potrzebna jest każdemu Kościołowi. Seminarium Redemptoris Mater z natury swojej uświadamia nam, że Kościół ma także potrzeby ogromne poza naszymi diecezjami i naszym obowiązkiem jest także kształcić, przygotowywać księży, którzy tym potrzebom będą mogli wyjść naprzeciw – powiedział portalowi archidiecezji łódzkiej abp Grzegorz Ryś.

To drugie w Polsce seminarium Redemtoris Mater. Pierwsze zostało erygowane w 1990 r. przez kard. Józefa Glempa w Warszawie. Było wówczas piątym na świecie. Seminaria prowadzone przez Drogę Neokatechumenalną dla tych członków Drogi, których Pan Bóg powoła do kapłaństwa, mają zawsze charakter międzynarodowy. Prezbiterzy tam wyświęcani posyłani są zwłaszcza do diecezji, w których brakuje kapłanów oraz do miejsc zsekularyzowanych, wymagających powtórnej ewangelizacji.

Reklama

Pierwsze Seminarium Redemptoris Mater zostało otwarte w Rzymie w 1987 roku z polecenia Jana Pawła II, aby pomóc Nowej Ewangelizacji – szczególnie tej prowadzonej przez rodziny w misji. Nazwę wzięto od tytułu encykliki papieża-Polaka „Redemtoris Mater” (Matka Odkupiciela) poświęconej nowej ewangelizacji.
Obecnie najwięcej seminariów Drogi Neokatechumenalnej znajduje się w Hiszpanii (15), Włoszech (7) i USA (5). W lipcu świat obiegła informacja o powstaniu pierwszego seminarium Redemtoris Mater w Chinach – Makau.

ad/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę