Nasze projekty

W Koszalinie młodzież z Polski i Ukrainy zagra „mecz o pokój”

Pod hasłem "Gramy o pokój" odbędzie się w Koszalinie mecz piłki nożnej pomiędzy młodzieżą z Polski i Ukrainy. To inicjatywa Centrum Wsparcia Integracji (CWI) działającego w ramach Caritas diecezji. Patronat honorowy nad meczem objął bp Krzysztof Zadarko.

fot. Pascal Swier/unsplash.com

W drużynach zagrają pochodzący z Ukrainy podopieczni Centrum, wolontariusze Szkolnych Kół Caritas oraz piłkarze klubu KKPN „Bałtyk Koszalin”. Mecz odbędzie się 11 lutego o godz. 19 na sali gimnastycznej II LO im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie.

W ten sposób przyłączamy się do apelu papieża Franciszka, który prosi, by modlić się o pokój na Ukrainie – mówi Grzegorz Czerpak, doradca integracyjny CWI. Papież przypomina, że w budowaniu pokoju nie można ustać, ale należy go pielęgnować każdego dnia, by „każda akcja i inicjatywa polityczna były na służbie braterstwa ludzkiego, a nie interesów stron.” W Centrum Wsparcia Integracji wartości te są szanowane i realizowane w konkretny sposób – dodaje.

Sportowa rozgrywka stanie się również okazją do integracji młodych Polaków z Ukraińcami, którzy od miesięcy lub lat mieszkają z rodziną w naszym regionie. Mecz będzie transmitowany na kanale YouTube Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Reklama

Centrum Wsparcia Integracji w Koszalinie pomocą dla cudzoziemców

Działające od 2020 roku Centrum Wsparcia Integracji w Koszalinie jest punktem informacyjno-doradczym dla cudzoziemców powołanym przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej we współpracy z Fundacją Nauka dla Środowiska. Cudzoziemcy przebywający na terenie województwa zachodniopomorskiego mogą tu skorzystać z usług prawnika, psychologa, tłumacza, uczą się języka polskiego, poznają polską kulturę i tradycje.

Wśród wielu inicjatyw CWI są działania na rzecz dzieci: szkółka językowa, paczki świąteczne i wyprawki szkolne, festyn z okazji Dnia Dziecka, wycieczka. Ze wsparcia CWI skorzystało dotąd 900 obcokrajowców, głównie z Ukrainy.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę