Nasze projekty

Van Gogh w Wadowicach! Wyjątkowa wystawa w Muzeum Jana Pawła II

"Wiejskie chaty pośród drzew" - jedyny obraz Vincenta van Gogha w polskich zbiorach trafił właśnie do Wadowic. Do kiedy można go tam podziwiać?

fot. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II/facebook.com

Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” to jedyne dzieło Vincenta van Gogha, które znajduje się w polskich zbiorach. Jego autentyczność potwierdziły badania polskich i holenderskich ekspertów. 

W zeszłym roku obraz można było podziwiać na wystawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Od 21 maja dzieło znajduje się na specjalnej wystawie w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

„Wiejskie chaty pośród drzew” eksponowany jest podczas wystawy zatytułowanej „…w Nim wszystko jest piękne – wokół obrazu Wiejskie chaty pośród drzew Vincenta van Gogha”. Ekspozycja jest już otwarta dla zwiedzających i będzie dostępna do końca października 2025 roku.

Reklama

„Wystawa „…w Nim wszystko jest piękne” to nie tylko ekspozycja dzieła holenderskiego mistrza, ale też opowieść o nim samym i jego wyjątkowej twórczości. Ekspozycją „Wiejskich chat pośród drzew” pragniemy zainaugurować cykl wystaw jednego obrazu – dzieł, w których odnaleźć można motywy biblijne” – można przeczytać na stronie internetowej muzeum.

Dalsza część artykułu poniżej.

Jak obraz Vincenta van Gogha trafił do Polski?

Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” pochodzi z pracowni Nuenen, niedaleko holenderskiego Eindhoven. Wiadomo, że Vincent van Gogh namalował obraz w 1883 roku, czyli mniej więcej 5 lat przed swoimi najsłynniejszymi dziełami – takimi jak „Słoneczniki” czy „Gwiaździsta noc”.

Reklama

Obraz przez lata zmieniał miejsce przechowywania i właścicieli, przechodził z rąk do rąk, a często przypadkowi posiadacze nie zdawali sobie sprawy z jego artystycznej, historycznej i finansowej wartości.

Gdy na początku XX wieku dzieła van Gogha zyskały rozgłos i znacznie zwiększyły swoją wartość „Wiejskie chaty pośród drzew” trafiły w ręce kolekcjonerów – najpierw w Belgii, a potem w Szwajcarii. W latach 80. dzieło ostatecznie trafiło do Polski, a od 2020 roku pozostaje w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Reklama

domjp2.pl, krakow.tvp.pl, mt514.pl, pa/Stacja7

Konklawe

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja