Nasze projekty

Uzdrowienie po aborcji. Wyjątkowe rekolekcje „Winnica Racheli”

W Domu Samotnej Matki działającym przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie odbędą się rekolekcje dla kobiet i rodzin, które w przeszłości dokonały aborcji lub były w nią bezpośrednio zaangażowane i cierpią na syndrom poaborcyjny. “Dzięki tym rekolekcjom nienarodzone dziecko zostaje ‘przywrócone’ rodzinie, zostaje nadane mu imię, tożsamość” - wyjaśniają organizatorzy.

Do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie przyjeżdżają osoby, które proszą o potomstwo, donoszenie ciąży, pomyślne rozwiązanie i urodzenie zdrowego dziecka oraz dziękują za szczęśliwe narodziny. To także miejsce, w którym wiele kobiet powraca do zdrowia i wolności wewnętrznej utraconej poprzez dokonanie aborcji. Właśnie dla takich osób organizowane są tam rekolekcje „Winnica Racheli”.

Odzyskać godność i duchową wolność

Rekolekcje prowadzi ks. Jacek Nawrot wraz z grupą osób związanych z katolicką Wspólnotą Betlejem działającej przy Parafii Św.Ojca Pio na gdańskim Ujeścisku. W zespole jest także siostra Małgorzata Słomka, która przez wiele lat posługiwała w Madaganie na Kołymie w Rosji, gdzie pracowała z kobietami, które jako więźniarki łagrów były gwałcone i poddawane – często wielokrotnej – przymusowej aborcji.

Po pierwszych takich rekolekcjach w gdańskim sanktuarium, obserwując przemianę uczestniczek, organizatorzy utwierdzili się w przekonaniu, że są one szansą na powrót do normalnego życia i uwolnieniem z poczucia winy, pustki, wstydu po dokonanej aborcji. Zauważyłam, jak uczestniczące w nich osoby szukały pewnych rozwiązań, żeby wyzwolić się z tego bólu, jaki ich dręczył z powodu dokonania aborcji – mówi Monika Tołstyko.

Reklama

Osoby uczestniczące zrzucały z siebie jakby ogromny ciężar, odzyskując swoją godność – dodaje Wiesława Szostka. Dzięki tym rekolekcjom nienarodzone dziecko zostaje “przywrócone” rodzinie, zostaje nadane mu imię, tożsamość i to jest właśnie w tym wszystkim piękne. Ks. Jacek Nawrot wspomina, że to, co wydarzyło się podczas pierwszych rekolekcji na długo pozostanie w jego pamięci. Te kobiety otwierały swoje wielkie cierpienie i wydobywały je z siebie na zewnątrz, powierzając je Jezusowi i Maryi. Dla tych chwil warto było przeżyć te rekolekcje.

Druga edycja rekolekcji „Winnica Racheli” w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021. Rekolekcje trwają od piątku do niedzieli – cała ich formuła i dynamika oparta jest na tajemnicy Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania. Rekolekcje odbywają się w Domu Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie przy ulicy Matemblewskiej 67. Informacje i zapisy dostępne są pod numerem telefonu: 578-054-725. Więcej informacji można także znaleźć na Facebooku TUTAJ. Jeśli masz w swoim otoczeniu osobę, która zmaga się z syndromem poaborcyjnym, przekaż jej tą informację, że tu, na Pomorzu, w tym świętym miejscu, odbywają się takie rekolekcje – zachęca Lena Krynicka.

Syndrom poaborcyjny? „Niezaspokojona rana, która potrafi sączyć się do końca życia”

Istnienie syndromu poaborcyjnego często poddawane jest w wątpliwość. Z badań opublikowanych w British Journal of Psychiatry wynika, że u kobiet, które poddały się aborcji, ryzyko wystąpienia problemów psychicznych wzrosło sześciokrotnie. Przebadano wtedy 500 kobiet między 15 a 30 rokiem życia. Zwiększone ryzyko dotyczyło pojawienia się depresji, stanów lękowych, myśli samobójczych, alkoholizmu i uzależnień.

Reklama

Wielu księży również potwierdza skalę tego zjawiska. Spotykają oni na swej drodze kobiety od lat spowiadające się z tej samej aborcji, nie mogąc zaakceptować rozgrzeszenia. Taka decyzja może być, jak widać, wciąż powracającym motywem żalu i braku samoprzebaczenia, co może odzwierciedlać powikłaną żałobę. Aborcja jest niezaspokojoną raną, która potrafi sączyć się do końca życia – mówi ks. Jacek Nawrot, prowadzący rekolekcje „Winnica Racheli”.

Winnica Racheli

„Winnica Racheli” to duszpasterstwo, które powstało jako inicjatywa Kościoła w Stanach Zjednoczonych w parafii Błogosławionej Dziewicy Maryi w Darby w stanie Pensylwania. W 1986 roku dr Theresa Karminski Burke założyła tam jedną z grup wsparcia terapeutycznego dla kobiet po aborcji. Projekt zaczął się rozprzestrzeniać. „Winnica Racheli” działa od ponad 30 lat, w naszym kraju od 2014 roku. W Polsce inicjatorką była Hanna Czelakowska, która współtworzyła pierwszy zespół organizacyjny w Warszawie. Z czasem zespoły powstały w Poznaniu, Koszalinie i Piwnicznej, a ostatnio w Gdańsku. 

Nazwa organizacji też nie jest przypadkowa, kryje w sobie symbolikę i bogate znaczenie. Imię Rachela bowiem odnosi się do starotestamentalnej kobiety, która opłakiwała swoich synów. Był to wyraz rozpaczy wobec śmierci dzieci: „W Ramie słychać głos, lament i gorzki płacz; Rachela opłakuje swych synów. Nie daje się pocieszyć po swych synach, bo już ich nie ma”. (Jer 31:15). Winnica zaś kojarzy się z miejscem dojrzewania winogron. W Biblii winnica to także odniesienie do Jezusa, który jest krzewem winnym, a wszyscy, którzy w Niego wierzą — są latoroślami: „Ja jestem krzewem winnym, a wy — latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15, 5).

Reklama

Norbert Smulski, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę