Nasze projekty

Uruchomiono zbiórkę na realizację marzenia zmarłego ks. Nazara. Chodzi o wyjazd ukraińskich młodych na ŚDM

Udział młodych Ukraińców w sierpniowym spotkaniu z papieżem był wielkim marzeniem ks. Grzegorza Nazara, który zmarł niespodziewanie w niedzielę. Uruchomiono specjalną zbiórkę, aby wesprzeć podróż młodzieży ukraińskiej na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

fot. Grzegorz Nazar/M. Mazur / Episkopat.pl

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie uruchomił zbiórkę funduszy na wsparcie podróży młodzieży z Ukrainy na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Udział młodych Ukraińców w sierpniowym spotkaniu z papieżem był wielkim marzeniem ks. Grzegorza Nazara, który zmarł niespodziewanie w niedzielę i który do ostatniego dnia życia wytrwale szukał pomocy dla młodzieży pozostającej w ogarniętym wojną kraju.

Uważam, że obecność młodzieży z Ukrainy na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie jest konieczna. Po pierwsze po to, aby pokazać, że pomimo trwających działań wojennych Kościół na Ukrainie żyje, a po drugie po to, aby przypomnieć Europie i światu, że ta wojna wciąż trwa – mówi KAI ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który już kilka godzin po informacji o śmierci ks. Grzegorza Nazara podjął decyzję o uruchomieniu zbiórki.

ZOBACZ: Nie żyje ks. Grzegorz Nazar. „Wstałeś na wieczną Boską Liturgię”

Reklama

Wiemy, że ks. Grzegorz Nazar bardzo zabiegał o tę obecność młodych Ukraińców w Lizbonie. Dlatego od razu postanowiliśmy ponieść dalej te jego starania. Wiemy, że na Ukrainie już trwają przygotowania do wyjazdu na ŚDM. Chcielibyśmy, by mogło w nim wziąć udział jak najwięcej młodych ludzi – mówi.

O tym, że Światowe Dni Młodzieży były „oczkiem w głowie” cenionego duszpasterza, mówi w rozmowie z KAI także ks. Roman Demush, grekokatolik, współodpowiedzialny za ukraiński Komitet ŚDM, który organizuje pielgrzymkę do Lizbony młodzieży pozostającej na terenie ogarniętej wojną Ukrainy.

Duszpasterstwo młodzieży było dla niego drogą do świętości. A ŚDM były podróżą, w którą chciał zabrać każdego młodego człowieka, którego spotykał na swojej drodze. Marzył o tym, by wielu młodych Ukraińców mogło osobiście przeżyć najbliższe Światowe Dni Młodzieży. I robił w tym celu wszystko, co tylko się dało! – mówi kapłan, który wspólnie ze śp. ks. Grzegorzem Nazarem odwiedził przed kilkoma tygodniami Rzym, gdzie spotkał się m.in. z przedstawicielami Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia a także z Ojcem Świętym, zabiegając o wsparcie ukraińskiej młodzieży.

Reklama

Miał ogromne serce i duszpasterski zapał, któremu całkowicie się oddawał i w którym zapominał o sobie. Jego odejście to dla nas ogromna i bolesna strata. Niezrozumiała, ale nie absurdalna! Bo on osiągnął już Niebo, a młodzi Ukraińcy będą od dziś mieli swojego Patrona, który – jak wierzymy – już działa cuda! – dodaje.

Grekokatoliccy i łacińscy duszpasterze młodzieży planują, by w skład wspólnie organizowanej grupy weszło ok. 500 młodych Ukraińców, którzy mieszkają dziś w różnych częściach ogarniętej wojną Ukrainy, a także 500 osób, które wyemigrowały z ojczyzny do różnych krajów europejskich.

Jak wesprzeć zbiórkę?

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć ich podróż i pobyt w Lizbonie, w ramach zbiórki organizowanej przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, mogą wpłacać dowolne ofiary na konto:

Reklama

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie
Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa
Santander Bank Polska S.A. Warszawa
89 1090 1014 0000 0000 0301 4449
Koniecznie wpisując jako tytuł przelewu: „SDM Ukraina”

Zbiórka potrwa do 30 czerwca, a wszystkie zebrane środki zostaną przekazane ukraińskiemu komitetowi, w którego skład wchodził zmarły nagle w niedzielę ks. Grzegorz Nazar, grekokatolicki duszpasterz młodzieży i współorganizator Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Dzięki zebranym środkom do Lizbony pojadą wspólnie młodzi ludzie ze wszystkich ukraińskich diecezji, reprezentujący zarówno Kościół rzymsko- jak i grekokatolicki.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę