Jedni przyjęli nową Adhortację papieża z ulgą, inni będą nią rozczarowani - takie komentarze pojawiły się na konferencji prezentującej nowy dokument papieża Franciszka "Querida Amazonia", będący owocem Synodu Biskupów o Amazonii.
Watykan opublikował pełny tekst Adhortacji posynodalnej w środę 12 lutego w południe. Godzinę później, równolegle w Watykanie, Polsce i wielu innych miejscach świata, odbyły się prezentacje tego tekstu. W polskiej konferencji, której miejscem był sekretariat KEP w Warszawie, wzięli udział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Jerzy Mazur, Przewodniczący Komisji ds. Misji, O. Stanisław Tasiemski OP z KAI – tłumacz tekstu Adhortacji na język polski, Ks. dr hab. Tomasz Szyszka, z Katedry Misjologii UKSW oraz Ks. dr Witold Kania z Uniwersytetu Śląskiego, członek delegacji watykańskiej na COP 24 w Katowicach.
Odnosząc się do tekstu „Querida Amazonia” (Umiłowana Amazonia) abp Gądecki podkreślił, że zwraca uwagę poetycki charakter tego dokumentu. – „Jest to próba połączenia dawnych mądrości z techniczną wiedzą współczesną. Ojciec Święty mocno zwraca uwagę na to, że ludy Amazonii mają swoją kulturę, swoją tożsamość, której niestety często chcą ją pozbawić współczesne media, narzucające monokulturę – zauważył przewodniczący Episkopatu Polski. Przyznał, że „z ulgą przyjął punty od 89 numeru Adhortacji”. – Papież zwraca uwagę, że najpierw trzeba zapewnić kapłanów, by Eucharystia mogła być sprawowana szerzej, ale potem przechodzi do roli świeckich i ich zadań. Tymi zadaniami mogą być np. nauczanie czy organizacja wspólnoty. Pisząc o celibacie, papież zauważa to samo, co często podkreślali kard. Miller czy kard. Sarah, mianowicie, że nie chodzi tylko o aspekt funkcjonalny. Kapłaństwo katolickie wyrasta z tego obrazu Chrystusa, który jest Oblubieńcem Oblubienicy Kościoła – powiedział abp Gądecki.
O. Stanisław Tasiemski, tłumaczący na język polski najnowszy dokument, zwrócił uwagę, że to jedna z krótszych adhortacji papieża Franciszka. – Przed publikacją trwała w mediach wrzawa, dotycząca tego, czy papież Franciszek zgodzi się na święcenia żonatych mężczyzn czy na diakonat stały kobiet. Tymczasem papież wskazuje, że rozwiązaniem problemów braku księży w Amazonii jest większe zaangażowanie już wyświęconych kapłanów i pomoc świeckich. Doceniając zaś niezwykłą rolę kobiet, zwraca uwagę, że potrzebują one nadal mandatu biskupa, aby angażować się w duszpasterstwo – powiedział o. Tasiemski.
Zdaniem ks. dra hab. Tomasza Szyszki z Katedry Misjologii UKSW niektórzy mogą być Adhortacją rozczarowani, zwłaszcza ci, którzy już pracują na misjach w Amazonii. – O sprawie potrzeby święceń żonatych mężczyzn mówiło się w tym regionie od dawna. Te głosy nie brały się z niczego, tylko z realnych problemów. Teraz mogą być zawiedzeni tym, że ich głos, tak wyraźnie wyartykułowany na Synodzie, nie został przez papieża podjęty. Papież ma jednak perspektywę całości Kościoła. Ten dokument trzeba czytać z perspektywy całego dzieła ewangelizacji – zauważył misjolog.
ad/Stacja7