Nasze projekty

TVN ukarany za reportaż o Janie Pawle II. „Naruszono podstawy rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa”

Kara pieniężna została nałożona przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. TVN został ukarany za reportaż „Bielmo. Franciszkańska 3”. "Całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy" - podkreślono w uzasadnieniu.

fot. domena publiczna/wikipedia.org

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski w opublikowanym oświadczeniu podkreślił, że postępowanie zostało wszczęte na skutek rekordowej liczby skarg jakie wpłynęły po emisji reportażu „Bielmo. Franciszkańska 3” autorstwa Marcina Gutowskiego.

W toku postępowania eksperci przygotowali trzy niezależne od siebie ekspertyzy, w których potwierdzili, iż materiał nie spełnia kryteriów reportażu oraz standardów etyki dziennikarskiej. Wśród argumentów wymienili między innymi: niezadbanie o obiektywizm, wybiórczą selekcję źródeł, ahistoryczną interpretację faktów i zdarzeń historycznych, posługiwanie się technikami manipulacyjnymi.

„W toku analiz ustalono naruszenie podstaw rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa, poprzez m. in. oparcie się w audycji na materiałach Służby Bezpieczeństwa okresu PRL (donosy uzyskiwane przez SB), bez sprawdzania innych zbiorów dokumentacyjnych. Nie przeprowadzono wnikliwej kwerendy, nie powiązano wydarzeń, a całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy” – można przeczytać w uzasadnieniu.

Reklama

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na stację TVN karę w wysokości 550 tys. zł oraz wezwał do zaniechania łamania prawa. Nadawca może odwołać się od decyzji do sądu.

wirtualnemedia.pl, krrit.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę