Nasze projekty

Trwają rekolekcje biskupów na Jasnej Górze. „To czas refleksji nad naszym powołaniem”

"Zatrzymujemy się dla Boga, by wyjść do ludzi" - podkreślają polscy biskupi, którzy na Jasnej Górze rozpoczęli doroczne czterodniowe rekolekcje. Prowadzi je ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Zwyczaj wspólnych ćwiczeń duchowych trwa tu od 1950 r. i wprowadził go Prymas Wyszyński.

fot. Episkopat News/flickr.com

Rekolekcje to czas ożywienia relacji z Jezusem, odnowienia zawierzenia Maryi i umocnienia w pasterskiej posłudze Kościołowi – mówią biskupi.

Jako pasterze w Polsce, razem, zatrzymujemy się i przeznaczamy czas dla Boga, żeby później iść do drugiego człowieka. To czas refleksji nad naszą wiarą, powołaniem i życiem – zauważył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński. Dodał, że rekolekcje są też wyrazem jedności Episkopatu, a tegoroczne zamyślenie nad posługą Piotra okazją do przypomnienia o pasterskiej posłudze biskupów. Jest ona bardzo ważna. Szczególnie Ojciec Święty przypomina nam, jak ma wyglądać, że pasterz ma być z przodu, ale też pośród, czyli słuchać i być również z tyłu. Św. Piotr jest tym pasterzem, który nam towarzyszy i pokazuje jak pokonywać trudności życia, mając przed sobą Dobrego Pasterza Jezusa Chrystusa – podkreślił bp Kiciński.

Rekolekcje to upragniony czas zatrzymania i „chwili spokoju” – zauważył bp Adam Bab z Lublina. Podkreślił, że to okazja do zweryfikowania samego siebie i stawiania pytań o swoją posługę i zaangażowanie, „czy ona podoba się Bogu”. Oby było jak najwięcej takich chwil, kiedy dostrzeże się reprymendy i upomnienia, by zwiększyć swą gorliwość – powiedział.

Reklama

Biskupi zwracają uwagę na Jasną Górę, gdzie Maryja uczy wiary, odpowiedzialności i posłuszeństwa. Maryjna wiara, do której tutaj wracamy, oparta jest na prostym „tak” wobec Bożego słowa. To jest najprostsze, a zarazem najtrudniejsze, ale też najbardziej efektywne – powiedział bp Bab.

„O apostole Piotrze i jego wierze”

Tematem biskupich rekolekcji są słowa „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Jak powiedział tegoroczny rekolekcjonista ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu, w swoich naukach chce ukazać „bogactwo osobowości Piotra apostoła, który był prowadzony przez Pana aż po heroizm wiary, przypieczętowany męczeństwem, a historia jego duchowego dojrzewania w zadziwiający sposób okazuje się aktualna i w naszych czasach”.

CZYTAJ TEŻ: Biskupi rozpoczynają rekolekcje na Jasnej Górze. O apostole Piotrze i jego wierze

Reklama

Jak zaznaczył, w czasie duchowych ćwiczeń będzie czerpał z bogatej refleksji autorów chrześcijańskiej starożytności, zwłaszcza Augustyna czy Jana Chryzostoma „na różne sposoby interpretujących życie i działalność rybaka z Galilei”. Będzie też nawiązywał do nauczania papieży naszej epoki, zwłaszcza św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Biskupie rekolekcje potrwają do czwartku

Na program rekolekcji składają się: codzienna Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, a w kaplicy Domu Pielgrzyma konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i inne modlitwy. Środa będzie dla biskupów dniem sakramentu pokuty i pojednania, a czwartek dniem modlitwy za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.

Biskupie rekolekcje odbywają się w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, który na ten czas został wyłączony dla pielgrzymów. Dni skupienia Konferencji Episkopatu potrwają do najbliższego czwartku.

Reklama

Pierwsze rekolekcje biskupów miały miejsce w Częstochowie w 1946 r. W kolejnych latach odbywały się nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę