Nasze projekty

Trwa walka o lekcje religii w szkole. Katecheci złożyli skargę do Strasburga

Stowarzyszenia Katechetów Świeckich zaskarżyło polski rząd do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie zmian w organizacji religii. "Ścieżka prawna w Polsce została wyczerpana" - podkreślili.

Fot. Freepik

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skierowało w poniedziałek 24 marca.

Skarga dotyczy rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 roku  zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Jak podkreślają katecheci, zdecydowali się na ten krok, „ponieważ ścieżka prawna w Polsce została wyczerpana”.

Katecheci będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich poinformowało również, że zainicjowało powstanie Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej ,,Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy – Prawo Oświatowe”.

Reklama

„Członkowie powstającego Komitetu złożyli w Biurze Podawczym Sejmu dnia 19 marca br. zawiadomienie. Obecnie Marszałek Sejmu ma 14 dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu KOIU. Przypuszczamy, że nastąpi to najpóźniej 2 kwietnia br.” – można przeczytać w oświadczeniu.

Jak dodali, zaraz po tym „ruszy zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który nosi potoczną nazwę 'Tak dla lekcji religii i etyki w szkole'”.

ZOBACZ>>> Episkopat kontra rząd. Stanowczy głos ws. lekcji religii: „MEN złamało prawo”

Reklama

O co walczą katecheci?

Rzecznik SKŚ Dariusz Kwiecień poinformował PAP na początku marca, że projekt dla stowarzyszenia został przygotowany przez Instytut Ordo Iuris. Dotyczy on nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe.

W projekcie znalazł się między innymi zapis o tym, by obowiązkowe były dwie godziny religii i etyki w tygodniu. Według katechetów, wymiar ten mógłby być zmniejszony do jednej godziny w tygodniu jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego czy władz zwierzchnich właściwego kościoła lub innego związku wyznaniowego.

Nowelizacja zakłada, że rodzic lub pełnoletni uczeń byłby zobowiązany do 10 lipca każdego roku złożyć odpowiednie oświadczenie o uczęszczaniu na religię lub etykę. Mógłby też uczęszczać na oba zajęcia.

Reklama

Stowarzyszenie proponuje również powrót do wliczana do średniej ocen, umieszczana na świadectwie szkolnym i uwzględniana przy promocji do następnej klasy oceny z lekcji religii.

mat. prasowe, pap, wydarzenia.interia.pl, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja