Nasze projekty

„Siostry nadziei. Nieznane historie bohaterskich kobiet walczących w Ukrainie”. Premiera najnowszej książki Agaty Puścikowskiej

Nikt nie sądził, że historia tak dosłownie zatoczy koło. Świat ponownie stanął w obliczu wojny. Żołnierzom, ale i cywilom w tym także kobietom w habitach przyszło się mierzyć z jej okrutną rzeczywistością. Historie tych ostatnich postanowiła opisać w swojej najnowszej książce "Siostry nadziei. Nieznane historie bohaterskich kobiet walczących na Ukrainie" Agata Puścikowska.

materiały prasowe

Wojna w Ukrainie trwa nieprzerwanie od 24 lutego. Gdy tego dnia wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, również siostry zakonne rozpoczęły własną walkę o człowieczeństwo w piekle wojny. Pozostały w kraju, aby służyć ludziom tak samo jak ich poprzedniczki podczas drugiej wojny światowej. Inne, zmuszone działaniami wojennymi i koniecznością ochrony podopiecznych, swoją posługę sprawują w Polsce, pomagając tym, którzy zostali za wschodnią granicą.

Historie te opisała w swojej najnowszej książce „Siostry nadziei. Nieznane historie bohaterskich kobiet walczących w Ukrainie” Agata Puścikowska – dziennikarka, felietonistka, reportażystka, autorka scenariuszy filmowych i audycji radiowych, autorka wielu książek, m.in. „Wojenne siostry”, „Waleczne z gór”.

Wojna to rzeczywistość, z którą przyszło się mierzyć nie tylko żołnierzom, ale i cywilom. Nie tylko mężczyznom, ale i kobietom, w tym kobietom w habitach. Te ostatnie w wyjątkowy sposób poczuły w czasie wojny przynaglenie, by to wszystko, w co wierzą – wiarę, nadzieję i miłość – realizować w codziennym działaniu, w dramatycznym momencie próby – podkreśla autorka książki.

Reklama
materiały prasowe

Autorka dotarła do kobiet niezwykłych, choć niebywale skromnych i swoją walkę toczących po cichu. Siostry zakonne, głównie Polki mieszkające na Ukrainie, opowiadają o tym, jak wygląda wojna oczami kobiet, czy czują strach, patrząc na rakiety burzące okoliczne budynki lub słysząc huk spadających bomb. Mówią o codziennej posłudze bliźnim, swoich lękach, ale też o wielkich nadziejach na koniec wojny.

Czasem nasze rozmowy trwały bardzo, bardzo długo, bywały przeprowadzane bardzo późno, z doskoku. Niejednokrotnie ze schronów. Książka ta jest więc w dużym stopniu zapisem symbolicznym, bo opisane domy i siostry to swoista reprezentacja ogromnej, milczącej większej całości – opowiada Agata Puścikowska.

„Siostry nadziei” to wyjątkowa opowieść o kobietach, które w obliczu wojny ryzykują własne życie, walcząc o dobro każdego człowieka. To również dramatyczne i wzruszające historie cywilów, którymi opiekują się siostry.

Reklama

Premiera książki „Siostry nadziei. Nieznane historie bohaterskich kobiet walczących na Ukrainie” Agaty Puścikowskiej już 12 października.

materiały prasowe, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę