Nasze projekty

Kolejna edycja akcji „Polak z Sercem” wystartowała! Młodzież pomoże Polakom mieszkającym na Kresach

„Polak z Sercem” to akcja charytatywna, której celem jest pomoc naszym Rodakom mieszkającym na Kresach Wschodnich. Już szósty rok młodzież niesie pomoc potrzebującym poza granicami. Pomóc może każdy – zarówno poprzez przekazanie darów w stacjonarnych punktach, jak i wirtualnie.

fot. materiały prasowe

Inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Fundacji dla Młodzieży to odpowiedź na cierpienie tamtejszych Rodaków spowodowane czynnikami politycznymi, gospodarczymi oraz losowymi.

Przykazanie miłości bliźniego wyraża się w konkretnych postawach. Pełne świadectwo dajemy, gdy nasze słowa mają następstwo w konkretnych gestach. Akcja „Polak z Sercem” jest właśnie tym działaniem – mówi bp Artur Miziński, sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Maria Koc, poseł Rzeczypospolitej Polskiej oraz patron Honorowy akcji „Polak
z Sercem” zwraca uwagę na kwestię patriotyczną, ale i bycia Polakiem poza granicami Państwa. Będąc z dala od Polski można Polskę kochać i być z niej dumnym, dając tego wyraz do końca życia. Ludzie starsi, samotni, często schorowani, mówili o Polsce z tak wielką miłością, która poruszyła wszystkich zebranych – nas organizatorów oraz grupę młodych wolontariuszy – mówi.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Papież do młodzieży: „Stańcie się siewcami nadziei w życiu waszych przyjaciół”

„Świadectwo, które niosą tereny nazywane Kresami Wschodnimi jest ogromne”

Organizatorzy szczególnie skupiają się – oprócz przekazywania pomocy materialnej – na budowaniu trwałych relacji i świadomości historycznej wśród młodzieży. Jest to dla nich doświadczenie, które przekładają na swoją codzienność. Doświadczenie akcji „Polak z Sercem” pozwala wejść młodym w dorosłość i zupełnie inaczej odkrywać
rzeczywistość, która ich otacza
– podkreślił Jan Cytryński, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

Pomoc Polakom zamieszkującym Kresy jest zatem nie tylko wyrazem solidarności
i empatii, ale także żywą lekcją historii, wspierającą wychowanie młodych w duchu
patriotycznym. Czynny udział w inicjatywie umożliwia także nabycie w praktyce cennego doświadczenia oraz trwałych kompetencji. Świadectwo, które niosą tereny nazywane Kresami Wschodnimi jest ogromne i mówi wiele o tym kim są Polacy i czym jest ich Ojczyzna – mówi Michał Szeliga, przedstawiciel Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, partner akcji „Polak z Sercem”.

Reklama

W dniach od 5 do 26 listopada 2023 r. w całej Polsce, w ramach VI edycji akcji trwa
ogólnopolska zbiórka darowizn do puszek oraz zbiórka artykułów takich jak: żywność
z długim terminem ważności, środki chemiczne oraz artykuły szkolne i biurowe. Działania obejmą także kampanię informacyjną mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat potrzebujących Rodaków żyjących na Kresach. W ramach akcji bezpośrednio realizujemy misję Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – Służyć Bogu Kościołowi i Ojczyźnie – podkreśla ks. dr Andrzej Lubowicki – asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Jak można pomóc?

  • Lokalne zbiórki: mapa lokalizacji zbiórek rzeczowych dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej: polakzsercem.pl
  • eDaromat: nowoczesne narzędzie umożliwiające dokonanie wirtualnych zakupów
    dla potrzebujących na Kresach, które zostaną przekazane w czasie organizowanych wyjazdów pomocowych
  • Zbiórka online za pośrednictwem Platformy DodajDobra.pl
  • SMS charytatywny: wyślij SMS o treści „KRESY” na numer 72052 (2,46 zł z VAT)
    i przyczyn się do pomocy przy użyciu swojego smartfona.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją powołaną przez Konferencję
Episkopatu Polski w 1990 r. Jej głównym zadaniem jest kształtowanie dojrzałych
chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie oraz upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. „FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY” jest podmiotem powołanym przez KSM. Jej zadaniem jest wspieranie rozwoju młodych ludzi w oparciu o wartości wyznawane przez Stowarzyszenie.

materiały prasowe, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę