Rozpoczyna się II Kongres Duchowości Młodych w Krakowie

Pod hasłem „Inspirowani Kalasancjuszem” rozpoczyna się w Krakowie II Kongres Duchowości Młodych. Wydarzenie organizowane jest przez zakon pijarów. Inspiracją jest życie i przesłanie św. Józefa Kalasancjusza, założyciela zakonu pijarów.Kongres Duchowości Młodych to wydarzenie skierowane do młodych osób w wieku 18-35 lat, które chcą pogłębić swoją wiarę i szukają odpowiedzi na związane z nią tematy.

fot. Paulina Krzyżak / Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 / Flickr

Chcemy popatrzeć na nasze życie nie tylko przez pryzmat religijności, czyli „chodzenia do kościoła”, nie tylko przez pryzmat przynależności do Kościoła jako instytucji. Duchowość jest pojęciem szerszym i odwołuje się do głębi naszego serca – wyjaśnia o. Jacek Wolan SchP, jeden z organizatorów spotkania.

Podczas spotkania poruszone będą tematy niepokojące młodych ludzi żyjących w Kościele: „Modlitwa nie tylko odklepana”, „Eucharystia nie tylko odstana”, „Odrzuceni przez Kościół?”. Konferencje wygłoszą m.in. bp Artur Ważny, s. Małgorzata Chmielewska, o. Jacek Prusak SJ, ks. Mirosław Maliński oraz duszpasterze pijarscy.

Trzy ścieżki

Kongres odbywa się w ramach trzech ścieżek. Klasyczna jest przeznaczona dla tych, którzy poszukują inspiracji dla swojej duchowości. Składa się z konferencji i konwersatorium, warsztatów, czasu na modlitwę i Eucharystii. Patronuje jej św. Piotr, który jako Apostoł i głowa Kościoła przeżył doświadczenie zaparcia się Mistrza i powrotu do wiary w Mesjasza, Syna Bożego.

Reklama

Ścieżka otwarta, której patronuje Nikodem, przeznaczona jest dla osób poszukujących odpowiedzi na pytania o swoją wiarę i Kościół oraz tych, którzy chcą zbliżyć się do Jezusa w oparciu o odważną dyskusję, wypowiedzenie swoich frustracji czy wysłuchanie świadectw członków wspólnoty Kościoła.

„Najlepsza cząstka”

Ścieżce medytacyjnej patronuje św. Maria, siostra Łazarza i Marty, która „obrała najlepszą cząstkę”. Jest to miejsce przeznaczone dla osób gotowych ćwiczyć umiejętność skupienia się, praktykować modlitwę według inspiracji św. Józefa Kalasancjusza oraz dyskutować nad lękiem przed Bogiem i nad miłością w oparciu o własne doświadczenia zebrane na modlitwie. Św. Kalasancjusz był wielkim zwolennikiem tego, by modlitwę prowadzić w swoim wnętrzu, wręcz używał często wyrażenia „modlitwa myślna”. Młodzi są zainteresowani tą ścieżką, co znaczy, że potrzebują modlitwy – przekonuje o. Wolan.

Św. Józef Kalasancjusz był człowiekiem otwartym i taką postawę wobec świata zaszczepił swoim duchowym synom. To odpowiedź na pytanie, co młodym ludziom może dziś zaproponować święty pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku, i w jaki sposób inspiruje wobec wyzwań współczesności i trudnych doświadczeń wspólnoty Kościoła.

Reklama

Otwartość

Otwartość jest jedynym lekarstwem na to, co dziś dzieje się w Kościele – przekonuje o. Wolan. Jak dodaje, w Kościele mówi się dziś dużo o synodalności, podkreśla to też generał zakonu pijarów. – Doszliśmy do przekonania, że młodych trzeba zapraszać, by mieli realny wpływ na to, w jaki sposób wyglądają wydarzenia, które dla nich organizujemy. Tematy, które proponujemy, są owocem refleksji kilku pijarów i dużej grupy młodych z przeróżnych środowisk – podkreśla.

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę