Nasze projekty

„Rekolekcje adwentowe z kawą w tle” – znakomicie przyjęte

„Ten pomysł przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania” – tak o trwających w Cieszynie „Rekolekcjach adwentowych z kawą w tle” mówią ich pomysłodawcy. Liczni uczestnicy kolejnych spotkań w cieszyńskich kawiarniach, żywe zainteresowanie podczas dyskusji, dociekliwe pytania, atmosfera dialogu, każą sądzić, że inicjatywa była strzałem w dziesiątkę – zauważa jeden z pomysłodawców adwentowego przedsięwzięcia, ks. dr Andrzej Abdank-Kozubski, cieszyński duszpasterz służby zdrowia.

„Kawiarniane rekolekcje” odbywają się w przygranicznym mieście po raz pierwszy. Jak zaznaczył ks. Abdank-Kozubski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który 13 grudnia w kawiarni na Zamku w Cieszynie pokazał, jak możemy spojrzeć na wyznawane prawdy wiary w kontekście współczesnych teorii naukowych, przyznał, że frekwencja na spotkaniu bardzo go zaskoczyła.

„To nowy pomysł, ale już teraz wiemy, że to strzał w dziesiątkę. Narodził się jako alternatywa dla tradycyjnych form tego typu spotkań. Chcieliśmy dotrzeć do ludzi, którzy z różnych powodów kościół omijają. Jak policzyliśmy, przyszło na pierwsze spotkanie ponad 70 osób” – powiedział w rozmowie.

Teolog wyjaśnił, że głoszenie rekolekcji w takim nowym otoczeniu jest bardzo mobilizujące. „To nowe wyzwanie. Rekolekcje głosi się inaczej, bez patosu” – dodał. Zdaniem cieszyńskiego kapłana, pomysł ten to także odpowiedź na wezwanie Benedykta XVI, by umieć swoją wiarę uzasadniać.

Reklama

Współinicjator rekolekcji w kawiarniach, ks. Tomasz Sroka, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie, zwrócił uwagę, że pomysłowi przyświecała myśl papieża Franciszka, by wyjść do tych, których nie mamy szans spotkać w kościele.

„Dużo ludzi po pierwszych spotkaniach mówiło, że podoba im się styl, odbiegający do kaznodziejskiego. Cenili sobie atmosferę spotkania i dialogu. Chyba potrzebują zobaczyć nas, księży, w innym otoczeniu” – wytłumaczył duchowny, który w ramach rekolekcji poprowadził 14 grudnia w kawiarni-antykwariacie-księgarni „Kornel i Przyjaciele” spotkanie z ks. dr. Leszkiem Łysieniem.

Znany na Śląsku Cieszyńskim kapłan – filozof przedstawił licznie zebranym w kawiarni słuchaczom, czym jest myślenie według Ewangelii. „Ewangelia jest anarchiczna i to w radykalnym słowa tego znaczeniu. Ona nieustannie prowokuje. Jeżeli się wmyślimy w tekst Ewangelii, to musimy się zetknąć z tym momentem prowokacji, jaki tam jest obecny. Osoba Chrystusa, jaka się wyłania z kart Ewangelii, nieustannie budzi protesty. Jak gdyby pod nogi Chrystusa były rzucanie jakiejś przeszkody. Chrystus budzi zgorszenie u własnej rodziny, która widzi Go jako człowieka, który odszedł od zmysłów. Budzi protesty i sprzeciw wśród żydowskiego establishmentu. Nieustannie dzieje się coś, co powoduje odrzucanie Chrystusa” – powiedział ks. Łysień.

Reklama

„Chrystus jest w świecie, ale nie jest ze świata. Jego przyjście z zewnątrz rozbija wszelkie schematy, jakie człowiek sobie konstruuje” – dodał. Zachęcał, by nie odzierać Chrystusa z tajemnicy i dopasowywać do stereotypowego myślenia. Przytaczał w tym kontekście różne koncepcje teologiczne i filozoficzne.

„Rekolekcje adwentowe z kawą w tle – dla tych, dla których nic nie jest oczywiste” adresowane są do wszystkich, choć skupiają się w pierwszym rzędzie wokół trzech duszpasterstw: nauczycieli, lekarzy i środowisk twórczych.

16 grudnia w kawiarni „Pod Arkadami” ks. Tomasz Sroka wraz z nauczycielkami, Jolantą Dawidowicz-Macurą i Aldoną Kałużą-Kanadys zapraszają do panelu pt. „…i zapomnij, że jesteś, kiedy mówisz, że kochasz”.

Reklama

Rekolekcje zakończy 17 grudnia wspólna Msza św. o godz. 11.00 sprawowana w kościele pw. Świętej Trójcy w Cieszynie.


(KAI) rk / Cieszyn

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę