Nasze projekty

Jednomyślna decyzja biskupów. Powołają zespół ekspertów do zbadania dokumentów nt. przestępstw seksualnych

Zespół zajmie się kwestiami przestępstw popełnionych przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości oraz praktyką rozwiązywania tych problemów. Jak poinformował abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej, wszyscy biskupi byli za

fot. Episkopat News/flickr.com

W komunikacie podsumowującym 394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie polscy biskupi poinformowali o zamiarze powołania specjalnego zespołu, który zajmie się kwestiami przestępstw popełnionych przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości oraz praktyką rozwiązywania tych problemów.

„Praktyka rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami popełnionymi przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości będzie przedmiotem prac specjalistów, uwzględniających kwestię wiarygodności dokumentów okresu PRL. W trosce o dobro ofiar biskupi zamierzają powołać taki zespół” – czytamy w komunikacie.

– Wszyscy biskupi byli za powołaniem komisji, nikt nie był przeciw – ujawnił Prymas Polski abp Wojciech Polak. – W ramach zadań zespołu będzie rzetelne zbadanie dokumentów, zarówno w archiwach państwowych i kościelnych, z uwzględnieniem prawa i stanu wiedzy, a także kontekstu społecznego-kulturowego.

Reklama

Podczas konferencji prasowej na zakończenie obrad Konferencji Episkopatu Polski wyjaśniono również, że zespół ma działać w całej Polsce, w każdej z diecezji, korzystając z metodologii badań przeprowadzanych za granicą. Badania mają być całościowe, a zaproszeni do komisji będą eksperci z różnych dziedzin: historycy, psychologowie, prawnicy, znawcy obowiązującego wówczas prawa świeckiego, jak i prawa kanonicznego.

episkopat.pl,ps/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę