Prymas Polski przed Dniem Chorego: Troska, obecność, zainteresowanie są równie ważne jak terapia medyczna

Na potrzebę fachowej opieki, ale także bliskości, obecności, szacunku i służby wobec chorych zwraca uwagę abp Wojciech Polak przed Światowym Dniem Chorego, który obchodzony będzie po raz trzydziesty 11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

fot. EpiskopatNews / Flickr

Prymas Polski podkreśla, że Światowy Dzień Chorego ma nas jeszcze bardziej uwrażliwić na potrzeby ludzi chorych i starszych, a także tych, którzy się nimi opiekują. Doświadczenie choroby niesie bowiem z sobą cierpienie fizyczne, ale także poczucie bezradności, niepewności, lęku, w którym potrzebujemy opieki i wsparcia drugiego człowieka.

Dlatego dzień ten przypomina i zachęca, by w chorobie być blisko, okazywać czułość i szacunek. Jak napisał w orędziu na tegoroczny Dzień Chorego papież Franciszek chory jest zawsze ważniejszy niż choroba, dlatego nie można pominąć wsłuchiwania się w jego głos, historię i obawy. Troska, pociecha, zwykła obecność i zainteresowanie są równie ważne jak terapia medyczna – podkreśla abp Polak.

„Wdzięczność wszystkim tym, którzy poświęcają życie i energię w służbie chorym”

Prymas przypomina również, że każdy ochrzczony jest wezwany, by nieść pociechę ludziom chorym w myśl słów Jezusa: „Byłem chory, a odwiedziliście Mnie”. Do posługi tej wezwani jesteśmy także wobec ludzi starszych, którzy brzemię wieku i związanych z nim cierpień dźwigają często w zupełnym opuszczeniu i samotności.

Reklama
Reklama

W trudnym czasie pandemii, który wciąż jeszcze przeżywamy, ważna jest nasza duchowa łączność i modlitwa. Jesteśmy też winni wdzięczność wszystkim tym, którzy poświęcają życie i energię w służbie chorym – podkreśla Prymas Polski.

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez św. Jana Pawła II w 1992 roku. Oprócz modlitwy w intencji chorych tego dnia w kościołach udzielany jest sakrament namaszczenia chorych.

Abp Wojciech Polak będzie z chorymi 13 lutego w Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu, gdzie m.in. odprawi Mszę świętą. Do pamiętania o chorych i modlitwy za nich i z nimi zachęca także w krótkim nagraniu opublikowanym w mediach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Reklama
Reklama

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę