Prymas Polski na Jasnej Górze: wspólnie szukajmy rozwiązań problemów migracyjnych

Kościół wzywa przedstawicieli wszystkich sił politycznych, aby wspólnie szukając rozwiązań problemów migracyjnych, kierowali się postawami gościnności i szacunku wobec przybyszów. Żaden człowiek, niezależnie od wyznawanej religii czy pochodzenia, nie może być instrumentem walki politycznej - powiedział w czwartek Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas sumy odpustowej na Jasnej Górze. Odbywają się tam dziś główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

fot. Jasna Góra News/ Twitter.com

To wszystko, co wówczas stanowiło treść Ślubów, przenosimy w nasze czasy

Uroczystą sumę koncelebrowali przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy wczoraj obradowali na Jasnej Górze w ramach Rady Biskupów Diecezjalnych. Na wałach jasnogórskich zgromadziły się setki pielgrzymów, którzy jak co roku przybyli w ostatnich dniach z całej Polski na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. W Mszy św. uczestniczyli też przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, działacze społeczni, członkowie organizacji kościelnych i państwowych.

W powitaniu skierowanym do pielgrzymów generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski zapowiedział ponowienie w dalszej części Eucharystii Jasnogórskich Ślubów Narodu, których autorem jest Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Nazwał Prymasa Tysiąclecia wielkim pielgrzymem a zarazem domownikiem Jasnej Góry. Od 1956 r., od pamiętnych Ślubów Jasnogórskich, co roku wypowiadamy znamienne słowa: „Królowo Polski! Przyrzekamy!”. To wszystko, co wówczas stanowiło treść Ślubów, przenosimy w nasze czasy. Na nowo Tobie, Królowo Polski, zawierzamy codzienny trud budowania życia prawdziwie chrześcijańskiego, życia rodzinnego, społecznego, państwowego, opartego na fundamencie Bożych przykazań, na poszanowaniu godności ludzkiej i życia każdego człowieka. Pragniemy zawierzyć się Maryi, bo czasami poddajemy się zwątpieniu i zniechęceniu, widząc jak bardzo ulegamy natarczywym próbom narzucania nowych praw, które są sprzeczne z prawem naturalnym, odrzucają porządek ustanowiony przez Boga i chrześcijańskie wartości – mówił o. Chrapkowski.

Reklama
Reklama

Zawierzamy Tobie, Jasnogórska Matko, niepewność jutra, jaką niesie ze sobą nękająca świat pandemia oraz napięcia polityczne i społeczne na całym świecie. Wzorem św. Jana Pawła II i już za kilka dni błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, tu na Jasnej Górze wpatrzeni w Cudowny Wizerunek chcemy nabierać sił, aby z wiarą iść w przyszłość – dodał generał paulinów.

Latarnia morska

Na początku homilii abp Wojciech Polak nawiązał do zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Elżbiety Czackiej. Przygotowując się duchowo do zbliżającej się beatyfikacji pragniemy i my, tu zgromadzeni, za Prymasem Tysiąclecia jeszcze raz powtórzyć, że to szczególne i umiłowane przez nas maryjne sanktuarium jest niczym latarnia morska pośród naszych wzburzonych dziejów, niczym przewodni słup światła wśród ciemności, niczym bezpieczny port, w którym zawsze jesteśmy wolni – powiedział.

Dalej zaznaczył, że Kościół jest „naznaczony dziś kryzysami i doświadczany grzechem ludzi”, ale jednocześnie „przekonany, że jedyną drogą jest nasze bycie przy Chrystusie, jedyną pewnością nasza wiara, która pozwala iść dalej mimo burz i ciemności”.

Reklama
Reklama

Podziękował przy tym wszystkim, którzy „mają taką wiarę i ufność, którzy wobec zwątpienia zachowali nadzieję i potrafią dawać ją innym”.

Wiara i miłość umacniają i odbudowują Kościół

Dziękuję za wasze zaangażowanie, za to, że chcecie odważnie i twórczo kształtować życie Kościoła, że się za Kościół modlicie. Dziękuję również tym wszystkim, którzy doświadczywszy zranień, zawiedzenia, zgorszenia czy zwykłego ludzkiego rozczarowania potrafią nadal kochać i wybaczać. To wiara i miłość umacniają i odbudowują Kościół. To wiara i miłość go ocalają. To wiara i miłość go kształtują – podkreślił Prymas Polski.

„Maryja – kontynuował abp Polak – jest naszą Matką i Kościół jest naszą Matką. Wpatrując się dziś w Jej naznaczone cierpieniem rysy, możemy odkryć najpiękniejsze i najbardziej czułe oblicze Kościoła. Przywołał słowa Prymasa Tysiąclecia wypowiedziane przed Jasnogórskim Wizerunkiem, że „jeżeli jesteśmy, istniejemy, żyjemy, wierzymy, miłujemy i ufamy, Tobie to zawdzięczamy, Najlepsza Matko, bo Ty stojąc pod krzyżem Twojego Syna i Jego Kościoła czerpiesz dlań nieustanne moce istnienia i wytrwania”. – Tych mocy wytrwania bardzo dziś Kościołowi potrzeba – dodał Prymas.

Reklama

Podkreślił też, że za papieżem Franciszkiem Kościół powtarza dziś, że w obliczu trwającego wciąż zagrożenia epidemiologicznego zaszczepienie się jest aktem miłości. I aktem miłości jest przyczynianie się do tego, aby większość ludzi się zaszczepiła – zaznaczył abp Polak.

Żaden człowiek nie może być instrumentem walki politycznej

Prymas odniósł się także szeroko do „wzmagającego się kryzysu migracyjnego i ujawniających się w jego wyniku tak wielu napięć”. Podkreślił, że Kościół w tym czasie „jeszcze raz prosi i wzywa przedstawicieli wszystkich sił politycznych, aby wspólnie i solidarnie szukając właściwych rozwiązań skomplikowanych problemów migracyjnych, kierowali się nade wszystko postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów i dobra wspólnego wszystkich Polaków”.

Trzeba nam dziś uspokajać i studzić emocje społeczne, a nie wykorzystywać tę trudną sytuację do pogłębiania istniejących już podziałów i niechęci – mówił dalej abp Polak.

Żaden człowiek, niezależnie od wyznawanej religii, czy pochodzenia, nie może być nigdy instrumentem walki politycznej – podkreślił Prymas Polski.

Jak dodał, życie migranta, podobnie jak życie każdego innego człowieka, jest święte i ma niezbywalną godność. Powtórzę: każde ludzkie życie jest święte i od tej ewangelicznej prawdy nie ma żadnego wyjątku – święte jest życie nienarodzonego dziecka i święte jest życie starca doświadczonego chorobą. Święte jest życie człowieka zmagającego się z ubóstwem i bezdomnością, uciekającego przed głodem i wojną – powiedział.

Podkreślił, że przypominanie tej prawdy jest powinnością Kościoła wynikającą z Ewangelii, a powinnością wszystkich polityków – rządu, parlamentarzystów, opozycji – jest szukanie takich rozwiązań, które będą miały na uwadze dobro państwa bez krzywdzenia człowieka.

Miłość podstawą otwartego życia społecznego

Wobec toczących się wciąż w naszym życiu społecznym sporów i kłótni, kończących się, niestety, tak często otwartym zwalczaniem siebie nawzajem, trzeba – jak uczy nas papież Franciszek – wciąż wskazywać, że to miłość a nie nienawiść jest podstawą każdego zdrowego i otwartego życia społecznego – zaznaczył metropolita gnieźnieński.

Jak sprecyzował, „nie chodzi tu wcale o jakiś subiektywny sentymentalizm, ale o zaangażowanie na rzecz prawdy, prawdy o człowieku, stworzonym jako mężczyzna i kobieta na obraz samego Boga, prawdy o świętości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o godności ludzkiej miłości i małżeństwa mężczyzny i kobiety”.

Bez prawdy – ostrzega nas jeszcze raz papież Franciszek – stajemy się igraszką naszych własnych emocji – dodał Prymas Polski.

Po homilii ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu. Ich tekst odczytał Prymas Polski abp Wojciech Polak.

KAI, kw/Stacja7

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego

Dokładnie 65 lat temu na Jasnej Górze miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego. Ich tekst napisał uwięziony w tym czasie w Komańczy Prymas Wyszyński.Dziś przypominamy sobie przyrzeczenia, jakie wtedy zostały złożone Matce Bożej.Przeczytasz je tutaj: https://stacja7.pl/modlitwa/jasnogorskie-sluby-narodu-polskiego/

Posted by Stacja7.pl on Wednesday, August 25, 2021

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę