Nasze projekty

Proces o uszkodzenie pomnika ks. Jankowskiego. Oświadczenie archidiecezji gdańskiej

Przed sądem zaczął się proces trzech mężczyzn, którzy w lutym 2019 roku przewrócili pomnik ks. Henryka Jankowskiego znajdujący się niedaleko kościoła św. Brygidy w Gdańsku. W związku z tym archidiecezja wydała oświadczenie, w którym czytamy, że specjalna komisja prowadzi postępowanie wyjaśniające wobec zarzutów stawianych duchownemu. Chodzi o wykorzystywanie seksualne osób małoletnich.

Galeriafart/ CC BY-SA 3.0

W tym tygodniu zaczął się proces trzech mężczyzn, przyznających się do obalenia monumentu, którzy w opublikowanym manifeście tłumaczą, że ich działanie było protestem wobec zaniechań w wyjaśnianiu zarzutów o wykorzystywanie seksualne osób małoletnich przez duchownego.

„Osoby pochodzące ze środowiska negatywnie oceniającego księdza Jankowskiego dokonały dewastacji pomnika w 2019 r. i zostały oskarżone o popełnienie przestępstwa znieważenia i uszkodzenia pomnika” – czytamy w oświadczeniu archidiecezji gdańskiej.

Działania komisji ws. zarzutów wobec ks. Jankowskiego

W związku z rozpoczętym procesem i powracającymi pytaniami o zbadanie zarzutów stawianych duchownemu, archidiecezja gdańska wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia, że sprawą ks. Jankowskiego zajmuje się specjalna komisja powołana w 2019 roku.

Reklama
Reklama

„Komisja prowadzi postępowanie wyjaśniające. Zgodnie z prawem wobec zmarłego nie może być wszczęte postępowanie karne. Po zakończeniu prac komisja swoje ustalenia przekaże odpowiednim władzom kościelnym, mając na uwadze przepisy gwarantujące ochronę dóbr wszystkich osób objętych postępowaniem wyjaśniającym” – czytamy w oświadczeniu ks. Macieja Kwietnia, rzecznika archidiecezji gdańskiej.

Monument upamiętniający dokonania kapłana

Jak czytamy w oświadczeniu, upamiętnienie osoby i dokonań ks. Jankowskiego zainicjował Społeczny Komitet Budowy. Po decyzji Rady Miasta ówczesny proboszcz parafii św. Brygidy i kapelan „Solidarności” został włączony do grona Honorowych Obywateli Gdańska. „Pomnik został postawiony na terenie należącym do miasta Gdańska” – napisano.

Ks. Jankowski był proboszczem parafii św. Brygidy w latach 1970-2004, ale został usunięty z tej funkcji w związku z oskarżeniami o wykorzystanie seksualne małoletnich. Duchowny zmarł w lipcu 2010 roku.

Reklama
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Kuria Gdańska: trwają postępowania w sprawach księży Cybuli i Jankowskiego

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę