Powstanie film o ks. Blachnickim. Znamy nazwisko scenarzysty

Znamy już wyniki konkursu na scenariusz filmu fabularnego o księdzu Franciszku Blachnickim. Napisze go Katarzyna Błaszczyńska, związana z Teatrem Śląskim aktorka i twórczyni spektakli teatralnych. Film o założycielu Ruchu Światło-Życie powstanie pod patronatem Panteonu Górnośląskiego w Katowicach.

Fot. Archiwum Wydawnictwa Światło-Życie

Autorkę scenariusza wyłoniono w ogłoszonym jesienią ubiegłego roku konkursie na tzw. treatment i dwie sceny dialogowe przyszłego filmu. Treatment to rodzaj rozbudowanego streszczenia, zawierającego najważniejsze informacje o fabule, postaciach czy miejscach akcji. Przedstawiony w ten sposób zamysł może później stać się podstawą scenariusza. Laureatka przygotowała treatment zatytułowany „Nie jestem żabą”.

W piątek Panteon Górnośląski poinformował o sfinalizowaniu rozmów z Katarzyną Błaszczyńską o napisaniu scenariusza filmu. Równolegle trwają rozmowy zmierzające do wyłonienia reżysera.

Dyrektor Panteonu Górnośląskiego Ryszard Kopiec jest przekonany, że film o ks. Franciszku Blachnickim będzie niezwykle żywą, interesująca historią zarówno jego życia, jak i fragmentu historii Polski. Adresowany będzie zarówno do ludzi młodych, jak i dojrzałych; przede wszystkim do tych osób, które w jakiś sposób związały się z Ruchem Światło-Życie – mówi Kopiec.

Reklama
Reklama

Dodajmy, że ks. Blachnicki jest jedną z osób, które zostaną upamiętnione w ramach tworzącej się w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla wystawy stałej Panteonu Górnośląskiego – instytucji kultury prowadzonej przez miejski i wojewódzki samorząd, archidiecezję katowicką i ministerstwo kultury. Ekspozycja będzie poświęcona pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy oraz duchownych. Otwarcie zaplanowano na 2022 rok.

W konkursie rywalizowali zarówno profesjonalni scenarzyści, jak i amatorzy

Drugie miejsce w konkursie na treatment zajęli Angelika i Mateusz Olszewscy, których zamysł nosił tytuł „Światło i życie”, zaś na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo Maciej Słowiński (z treatmentem „Prorok”) oraz Krzysztof Żurowski („Pociąg nie do zatrzymania”). W konkursie rywalizowali zarówno profesjonalni scenarzyści, jak i amatorzy.

Katarzyna Błaszczyńska, która napisze scenariusz filmu, jest absolwentką Wydziału Aktorskiego oraz Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na kierunku Scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. Od 2012 r. jest aktorką Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie wystawiano także jej sztuki: „#VQRV”, „Młynarski. Chory na muzykę”, „IV przykazanie” oraz licznie nagradzaną adaptację komiksu „Staś i Zła Noga”.

Reklama
Reklama

Błaszczyńska jest współautorką miniseriali „6 mm”, „Mamy sprawę” oraz „1921”. Jest stypendystką marszałka woj. śląskiego w dziedzinie kultury oraz programu Młoda Polska, finansowanego z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pochodzi z Gdańska, na co dzień mieszka i pracuje w Katowicach. Jest mamą trójki dzieci.

„Boży szaleniec”

Ks. Franciszek Blachnicki „z pewnością nie jest kolejnym nudnym świętym” – przekonuje autorka przyszłego scenariusza. Opinie o tym, że ks. Blachnicki nie był specjalnie dobrym mówcą, bo podobno sam zasypiał na swoich kazaniach, kwituje tym, że „nie forma, ale treść zawsze dla niego była ważna”. Katarzyna Błaszczyńska twierdzi, że Sługa Boży nie jest postacią jednowymiarową – to „boży szaleniec”, który nie przyjmował kompromisów.

W jury konkursu na treatment filmu, oprócz dyrektora Panteonu Górnośląskiego, zasiedli także krytyk filmowy Edward Kabiesz, reżyser Krzysztof Tchórzewski, prezes Fundacji Światło-Życie Andrzej Raj, katowicki biskup pomocniczy Adam Wodarczyk (zarazem postulator trwającego od 1995 r. procesu beatyfikacyjnego ks. Blachnickiego) oraz dyrektor instytucji Rafael Film Przemysław Wręźlewicz.

Reklama

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne. Kolejny krok to zawarcie z laureatem umowy na napisanie scenariusza filmu. Jej wartość określono w regulaminie na 100 tys. zł dla scenarzysty z doświadczeniem filmowym lub 80 tys. zł dla debiutanta.

Założyciel Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku. Był założycielem Ruchu Światło-Życie oraz wspólnot życia konsekrowanego, organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości. Był wielokrotnie prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. W Krościenku nad Dunajcem założył ogólnopolskie centrum Ruchu Światło-Życie na Kopiej Górce.

Od 1981 r. aż do śmierci przebywał na emigracji. Zmarł nagle 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo, ponieważ istnieje podejrzenie, iż agentura komunistyczna przyczyniła się do jego śmierci.

W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego. W październiku 2015 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót. Ks. Franciszek Blachnicki spoczywa w dolnym kościele w Krościenku.

pa, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę