Nasze projekty

Powstaje Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć

W Trzebini powstaje Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć. W Niedzielę Misyjną 24 października rozpocznie się zbiórka pieniędzy na ten cel. Placówkę tworzą Fundacja im. Heleny Kmieć oraz Wolontariat Misyjny „Salvator”, w którym działała zamordowana niemal 5 lat temu w Boliwii misjonarka.

FOT. Fundacja Im. Heleny Kmieć

Nie chcemy stawiać Helence pomników czy tablic, chcemy, aby jej pamięć była żywa w działaniach i w ludziach, którzy będą mogli inspirować się jej pięknym życiem – mówi Marta Omieczyńska, dyrektor biura fundacji.

Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć będzie mieściło się w Trzebini, przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w należącym do zgromadzenia salwatorianów dwukondygnacyjnym budynku, w którym niegdyś znajdowała się drukarnia. Obecnie stoi nieużywany. Nasz plan zakłada przebudowę, modernizację i wyposażenie pomieszczeń tak, aby budynek mógł spełniać swoją funkcję jako centrum wolontariatu misyjnego – wyjaśnia M. Omieczyńska.

Po przebudowie budynek będzie służył celom statutowym Fundacji im. Heleny Kmieć i Wolontariatu Misyjnego Salvator. Będą tam organizowane wydarzenia edukacyjne i kulturalne. Ma to być miejsce żywej pamięci o Helenie, formacji wolontariuszy, zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz gabinetu terapeutycznego. Gospodarze będą dysponowali również zapleczem noclegowym. Do uruchomienia placówki potrzebne są pieniądze – 1 608 378 zł. Każda przekazana złotówka przybliża nas do stworzenia miejsca, gdzie misja Heleny będzie trwać nadal, a wolontariusze misyjni będą mieli przestrzeń do dalszego rozwoju – zachęca do wpłat szefowa biura fundacji.

Reklama

Miejsce, gdzie misja Heleny będzie trwać nadal

Pomóc można na kilka sposobów: przekazując darowiznę za pośrednictwem strony internetowej helenakmiec.pl, przekazując lub licytując przedmioty umieszczone w Bazaru Misyjnym, udostępniając informację o zbiórce w mediach społecznościowych.

Zbiórka rozpocznie się w niedzielę o 14.00 premierą filmu „Misja Świętość” na kanale YouTube Fundacji im. Heleny Kmieć. Obraz opowiada o wolontariuszce i misjach na węgierskiej placówce w Galgaheviz, gdzie Helena posługiwała w 2012 roku.

Fundacja im. Heleny Kmieć została założona przy współpracy Polskiej Prowincji Salwatorianów, rodziny oraz osób, które pragną kontynuować jej dzieło. Za główną misję postawiła sobie wszechstronne wsparcie placówek misyjnych w opiece nad dziećmi i młodzieżą w krajach misyjnych, które zmagają się z wieloma problemami, takimi jak bieda, bezdomność, choroby czy brak edukacji.

Reklama

Fundacja wspiera 113 stypendystów w Zambii, Meksyku, Boliwii i Tanzanii, prowadzi szkolenia i prelekcje na temat wolontariatu misyjnego w Polsce i na świecie, organizuje konkurs „Podaj dobro dalej”. Prowadzi również stronę internetową poświęconą swojej patronce. Pod adresem helenakmiec.pl można znaleźć informacje o tym, jak włączyć się w dzieło upamiętnienia tragicznie zmarłej wolontariuszki.

Helena – wolontariuszka misyjna

Helena Kmieć do Wolontariatu Misyjnego Salvator w Trzebini wstąpiła w 2012 r. Od początku mocno angażowała się w działalność wspólnoty. Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. Działała również w Duszpasterstwie Akademickim w Gliwicach, śpiewała w Chórze Akademickim Politechniki Śląskiej. Angażowała się w pomoc dzieciom w nauce w świetlicy Caritas i działalność Katolickiego Związku Akademickiego w Gliwicach. W lipcu 2016 r. pełniła funkcję koordynatorki Światowych Dni Młodzieży w rodzinnej parafii.

8 stycznia 2017 r. rozpoczęła posługę z ramienia Wolontariatu Misyjnego Salvator jako wolontariuszka misyjna w Boliwii, z zamiarem półrocznej pomocy Siostrom Służebniczkom Dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabamba, gdzie została zamordowana 24 stycznia 2017 r.

Reklama

pa/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę