Nasze projekty

Postawiono zarzuty księdzu z Dąbrowy Górniczej. Sąd zdecydował o tymczasowym zatrzymaniu

Zarzuty dotyczące udzielenia narkotyków, przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz nieudzielenia pomocy postawiono księdzu z Dąbrowy Górniczej, w którego mieszkaniu w zeszłym roku doszło do skandalu seksualnego.

fot. Romain Dancre/Unsplash

Sprawa dotyczy skandalu seksualnego, który wybuchł w Dąbrowie Górniczej na przełomie sierpnia i września zeszłego roku. W mieszkaniu ks. Tomasza Z., odbyło się spotkanie kilku mężczyzn, jeden z nich zemdlał. Na miejsce wezwano ratowników, których uczestnicy spotkania nie chcieli wpuścić do mieszkania. Według prokuratury w mieszkaniu znajdowały się trzy osoby:  ksiądz Tomasz Z., mężczyzna, który stracił przytomność i ma w śledztwie status pokrzywdzonego oraz trzeci, który zadzwonił po pomoc.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej, która ogłosiła postawienie czterech zarzutów ks. Tomaszowi Z. Jak przekazał przedstawiciel Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski w rozmowie z PAP, trzy z tych zarzutów „dotyczą przestępstw opisywanych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii i są związane z udzielaniem narkotyków, jedno z nich dodatkowo jest powiązane z przestępstwem z rozdziału XXV Kodeksu karnego, w którym opisane są przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności” – wyjaśnił.

Za popełnienie tego typu przestępstw grozi do ośmiu lat więzienia. Czwarty zarzut jaki postawiono oskarżonemu dotyczy „nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”.

Reklama

Sąd dodatkowo zdecydował o tymczasowym zatrzymaniu podejrzanego na dwa miesiące, ze względu na podejrzenie matactwa w sprawie. Ks. Tomasz Z. składał już wyjaśnienia, jednak nie ujawniono jak odniósł się do postawionych zarzutów.

Zaraz po tym, jak sprawa ujrzała światło dzienne biskup sosnowiecki zdecydował o powołaniu specjalnej Komisji. Ponadto ks. Tomasz Z. został odwołany ze wszystkich podejmowanych do tej pory funkcji i urzędów. W październiku zdecydowano „o wszczęciu procesu karnego, na mocy którego można zastosować wobec duchownego najcięższe kary kościelne, w tym wydalenie ze stanu duchownego”. Sprawa prowadzona jest poza diecezją sosnowiecką, a po zakończeniu działań procesowych „wszystkie akta sprawy do Stolicy Apostolskiej, która podejmie ostateczną decyzję wobec ks. Tomasza Z.”.

ZOBACZ: Księdzu z Dąbrowy Górniczej „grożą najcięższe kary kanoniczne”. Jest komunikat diecezji

Reklama

pap.pl, rmf24.pl, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę