Nasze projekty

Ponad 330 pielgrzymek dotarło w ostatnich miesiącach na Jasną Górę

W tym roku, od maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 133 pielgrzymki piesze, 185 pielgrzymek rowerowych, 13 biegowych i 1 konna. Jak poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry tylko na uroczystość Wniebowzięcia NMP do sanktuarium przybyły 63 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 39 tys. pątników.

fot. Pielgrzymka Dominikańska / Stacja7

Pielgrzymki w cieniu epidemii

Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszystkie grupy bezpiecznie dotarły na Jasną Górę. Przyjęto różne sposoby przemierzenia szlaków: tradycyjnie – z noclegami w drodze, sztafetowo – ze zmianami pielgrzymów na trasie i „hybrydowo”, czyli łącząc obie te formy.

Pielgrzymi nocowali w namiotach i w wyznaczonych miejscach, głównie w szkołach i remizach, które były specjalnie dezynfekowane. Każda grupa, wchodząca w skład pielgrzymek diecezjalnych, sama stanowiła oddzielną pielgrzymkę, mającą wszystkie konieczne zabezpieczenia, np. służby medyczne, sanitarne czy porządkowe. W niektórych zostały zmienione a czasem skrócone trasy, tak, aby dostosować wędrówkę do sanitarno-epidemiologicznych wymagań – aby duże grupy nie spotykały się na trasie i omijały większe skupiska ludzi.

Modlitwa za Kościół i Ojczyznę

Pątnicy modlili się nie tylko o ustanie pandemii, ale także za tych, którzy w tym trudnym czasie zatracili potrzebę życia duchowego i sakramentalnego.

Reklama
Reklama

Pielgrzymki były w tym roku wielkim wołaniem za Kościół i Ojczyznę, a zwłaszcza polską młodzież. Były przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i rekolekcjami pogłębiającymi rozumienie Mszy św. i Eucharystycznej Obecności Jezusa.

Podobnie jak w roku ubiegłym prawdziwy renesans przeżywała duchowa forma pielgrzymowania, dla tych, którzy fizycznie nie mogli wybrać się w drogę, np. pielgrzymce gdańskiej towarzyszyło aż 5 tys. duchowych pielgrzymów.

Najliczniejsze i najdłuższe pielgrzymki

Najliczniejsze dotąd piesze pielgrzymki to: 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza – 3,5 tys. osób, 43. Radomska Pielgrzymka Piesza – 3 tys. 297 osób, 41. Krakowska Pielgrzymka Piesza – 3 tys. osób, 44. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza – 2 tys. 700, 41. Podlaska Pielgrzymka Piesza – 2 tys. 50 osób.

Najdłuższą trasę przeszły: 40. Pielgrzymka Kaszubska grupa wyruszająca z Helu – 638 km w 19 dni, 37. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska: grupa z Pustkowa – 615 km w 20 dni i ze Świnoujścia – 625 km w 19 dni i 29. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Suwałk – 560 km w 17 dni.

To jeszcze nie koniec

Sezon pielgrzymkowy trwa. Kolejne pielgrzymki dotrą do Częstochowy w najbliższych dniach. Wiele grup przybędzie tu na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia.

Reklama

os, KAI / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę