Nasze projekty

Sondaż: Polacy nie wierzą, że Kościół sam rozliczy przestępców seksualnych wśród księży

Polacy nie wierzą, że Kościół poradzi sobie z problemem pedofilii - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” opublikowanego w piątkowym wydaniu. Tylko 11 % badanych uważa, że Kościół sam rozliczy przestępców seksualnych w swoich szeregach.

Cathopic

Prawie 38 proc. badanych uważa, że tylko państwo ma szanse na rozwiązanie problemu pedofilii wśród księży. Natomiast 11 % zapytanych o to, czy w świetle kolejnych skandali, Kościół poradzi sobie z problemem sam, wierzy w wewnętrzne rozliczenia kościelne. Natomiast, żeby Kościół rozliczył się z tych spraw potrzebny jest nacisk wiernych, mediów, etc.– tego zdania jest 22,5 proc. badanych – wynika z sondażu.

26,3 proc. uważa, że polscy biskupi nie uporają się z tym sami, konieczna jest pilna interwencja Watykanu. 37,6 proc. badanych jest przekonana, że za rozliczenie Kościoła z przestępstw pedofilii powinno wziąć się państwo.  2,6 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Deklaracje wiary badanych

Odsetek respondentów w poszczególnych grupach różni się w zależności od deklaracji wiary badanego. Wśród osób deklarujących, że są «wierzące i praktykujące», w możliwość rozwiązania problemu przez Kościół we własnym zakresie wierzy 28 proc. badanych, a w grupie «wierzących i niepraktykujących» – już tylko 7 proc.” – czytamy.

Reklama
Reklama

Z kolei „niewierzący i niepraktykujący” w ogóle takiej możliwości nie wskazali. Odwrotnie jest w kwestii państwa: „niewierzący i niepraktykujący” najczęściej je wskazują jako instytucję sprawczą w kwestii pedofilii wśród duchownych – 52 proc., podobnie jak „niewierzący, praktykujący” – 54 proc. Wśród wiernych w moc państwa wierzy tylko 17 proc. – dodaje „Rz”. W interwencję Watykanu rozwiązującą problem wierzy 38 proc. katolików praktykujących i tylko 10 proc. niewierzących i niepraktykujących – podaje gazeta.

Badanie CATI przeprowadziła na zlecenie „Rzeczpospolitej” firma IBRiS 19-20 lutego 2021 r. na 1100 osobowej grupie respondentów.

SPRAWDŹ: Według sondażu prawie 60 proc. Polaków chce dymisji Episkopatu

Reklama
Reklama

kw/Rzeczpospolita/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę